SON DAKİKA

Güngör Uras: Dolarda yaşanan ekonomik değil, psikolojik bir yükseliş

İktisatçı Güngör Uras, son günlerde dolarda yaşanan dalgalanmayı değerlendirdi. Uras, ‘Dolarda yaşanan ekonomik değil, psikolojik bir tırmanış’ dedi.

Bu haber 24 Mayıs 2018 - 14:49 'de eklendi.

Güngör Uras: Dolarda yaşanan ekonomik değil, psikolojik bir yükseliş 24.05.2018 14:20:36

Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Güngör Uras’ın Tahtakale’de yaşanan kapanmayı da değerlendirdi. Daha önce böyle bir şey görmediğini söyleyen Uras “Ziya Müezzinoğlu zamanında Tahtakale ‘ye bir baskın olmuştu ama işlem durdurulmuşmuydu hatırlamıyorum. Tahtakale ‘de kasalarda dolar dolu diye baskın yaptırdı ama kasalarda dolar çıkmadı. Öyle bir şey yoktu” dedi.

DOLAR 6 LİRAYI GÖREBİLİR Mİ?

Alman Commerzbank’ın yayınladığı raporda doların 6 lirayı görebileceği yönündeki tespitini değerlendrien Güngör Uras şöyle konuştu:

“Dolarda psikolojik bir tırmanış başladı. Ekonomik değil, psikolojik bir tırmanış. Bunun için neyin ne olduğunu bilemiyoruz. Dolar, Deutsche Bank’ın tahmininden çok Türk halkının davranışına bağlı olarak yükselir veya düşer. Dolar dünyadan ve Türkiye ekonomisinden koptu. Psikolojik bir davranış var.”

“PANİK HAVASI YATIŞTIRILMALI, PSİKOLOJİK YÜKSELİŞ DURDURULMALI”

Uras, panik havasını yatıştıracak ve psikolojik yükselişi durduracak adımlarla ilgili olarak da “Bütün mesele psikolojiyi kıracak herhangi bir tedbir almak. Beklenmedik davranışlarla halkın beklentisini tersine çevirecek adımlar atılmalı. Örneğin kısa vadeli -10 yıl, 5 yıl, 1 yıl vadeli değil- yüksek faizli Türk Lirası ile TL cazip hale getirilebilir. ‘Dolar alma’ , ‘yükselmeyecek’ demekle olmuyor. Neticesini görüyoruz” dedi.

ŞU AN YATIRIM YAPILI RMI?

Dolara bu seviyede yatırım yapılır mı?” sorusu üzerine Uras, “Şu anda kimseye tavsiyede bulunma şansı yok. İşler çok karmaşık hale geldi. ‘Alma’ dediğinizde dolar yükseldiği halde kayba neden olursunuz” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri

Türkiye’nin cari açık ve dış ticaret açığı gibi nedenlerle de doların yükseleceğine dikkat çeken Uras, “Ancak mevcut döviz kuru bunların etkisinden çok psikolojik” dedi.

Yasaklamalarla sonuç alınamayacağına dikkat çeken Uras, “Kambiyo sınırlamaları gibi yasaklar getirilirse durum daha da vahim hale getirilebilir” dedi.

  Parlamentohaber.com | Korku yok!

  ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

  PİYASALARDA SON DURUM

  • DOLAR
   -
   -
   -
  • EURO
   -
   -
   -
  • ALTIN
   -
   -
   -
  • BIST 100
   -
   -
   -

  PH ANDROİD UYGULAMASI

  PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

  En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

  Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

  Google Play'den alın

  EN ÇOK KAZANANLAR

   EN ÇOK KAYBEDENLER

    EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

     BUGÜN 1000TL NE OLDU?

     • -

      BORSA

     • -

      DOLAR

     • -

      EURO

     • -

      ALTIN

     Parlamento Haber | Korku yok!