SON DAKİKA

GÜL’ÜN ESKİ BAŞDANIŞMANINA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski başdanışmanı Ahmet Sever hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “Terör örgütü propagandası yapmak”suçundan 2016 yılında soruşturma başlatıldı.

Bu haber 21 Aralık 2018 - 16:58 'de eklendi. Son Güncelleme21 Aralık 2018 - 23:02

Can Dündar’a destek açıklaması yapması gerekçesiyle Ahmet Sever hakkında ihbar yapıldığı ve ihbar sonucu başlatılan soruşturma dosyasının, yetkisizlik kararıyla 9 Mart 2017’de İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildiği belirtildi.

SORUŞTURMA NEDENİ O İHBAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Z.A. ismindeki bir kişinin, 9 Aralık 2016’da gönderdiği ihbar maili üzerine soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. İhbarcının maili üzerine emniyetin yaptığı açık kaynak araştırmasında, Ahmet Sever’in bir köşe yazısında 26 Kasım 2015 tarihinde “Ahmet Sever’den Can Dündar’a Destek” başlığı adı altındaki haberde, MİT TIR’ları soruşturmasında Can Dündar ve Erdem Gül’ün İstanbul Adalet Sarayı’ndaki sorguları esnasında arkadaşlarıyla adliyeye gittiği bilgisinin yer aldığı belirtildi.

Haberde, mahkemenin yapıldığı katta basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Sever’in üzgün olduğu, ayrıca “Can Dündar’ın terör örgütü üyeliği ve casusluk gibi kavramlar ile yan yana getirmek doğru bir yaklaşım değil. Çok üzgünüm ülke için üzgünüm, hukuk devleti adına üzgünüm. Umarım beraat kararı çıkar” şeklinde haber yapıldığı anlatıldı. Ayrıca ihbarcı Z.A’nın açık kimlik bilgilerinin ve adresinin tespit edilemediği de kaydedildi.

YETKİSİZLİKLE İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, eylem yerinin İstanbul olması nedeniyle şüpheli Ahmet Sever hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 9 Mart 2017 tarihinde yetkisizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

BBC Türkçe’ye konuşan Ahmet Sever’in avukatı Oya Aydın Göktaş, soruşturmanın 314/2 kapsamında başlatıldığını öğrendiklerini açıkladı.

Türk Ceza Kanunu’nun silahlı örgüt üyeliği ile ilgili bu maddesi beş yıldan on yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Göktaş, örgüt konusunda savcılıktan “gizlilik” gerekçesiyle kendilerine hiçbir açıklama yapılmadığını da belirtti.

Gül’e 12 yıl süresince danışmanlık yapan Sever’e “İçimde Kalmasın – Tanıklığımdır”kitabından dolayı da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank ve TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop tarafından 4 ayrı dava açılmıştı.

YENİ PARTİ İDDİALARI

Abdullah Gül’ün adı yakın dönemde yeni parti kurma iddiasıyla gündeme gelmişti.

Abdullah Gül, yakın dönemde hükümete yakın medyanın oklarının hedefiydi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşen Gül’e AKP ve hükümete yakın medya sert tepki göstermişti.

Gül, 24 Haziran seçimlerinde de muhalefetin “çatı adayı” olarak gösterilmek istenmiş ancak muhalefetten gelen itirazlar üzerine aday gösterilmemişti. Bu dönemde Abdullah Gül’ün Hulusi Akar ve İbrahim Kalın, helikopterle “ziyarete” gitmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!