SON DAKİKA

Guatemala’da Efsanevi Maya Şehrinin Gizli ‘Elçiliği’ Bulundu

Guatemala’daki arkeologlar, efsanevi Maya şehri Tikal’de gizli bir ‘elçilik’ keşfettiklerine inanıyorlar.

Bu haber 19 Nisan 2021 - 13:35 'de eklendi. Son Güncelleme19 Nisan 2021 - 13:40
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bileşik, bir piramit, mezarlık alanı ve Meksika’da yüzlerce kilometre ötedeki rakip bir şehir devleti olan Teotihuacan’ı gösteren çeşitli öğeler içeriyor.

Yüzyıllarca süren kire ve orman büyümesine rağmen tüm bunları delip geçebilen havadan lazer taramaları sayesinde yakın zamanda keşfedildi.

Bulgular, 4. yüzyılın sonlarında Tikal’i fetheden Teotihuacan’ın, rakibiyle burada bir diplomatik üs inşa etme konusunda bir zamanlar iyi ilişkiler içinde olduğunu gösteriyor.

2018’de Maya Kültürel ve Doğal Miras Vakfı (PACUNAM) araştırmacıları, Işık Algılama  veya LiDAR teknolojisini kullanarak Tikal çevresindeki bölgeyi gökyüzünden taradılar.

LiDAR, Tikal’in düşmesinden bu yana yüzyıllar içinde büyüyen yoğun orman örtüsünü delip ağaç ve toprakla gizlenmiş yapı kalıntılarını bulabiliyor.

Arkeologlar, Tikal’in daha önce tahmin edilenden çok daha büyük olduğunu ve milyonlarca daha fazla nüfusa sahip olduğunu belirlemeyi başardılar.

Şehrin güney kısmından alınan bir görüntü, aslında sadece tepeler olduğuna inanılan höyüklerin altındaki küçük yapılarla kaplı kapalı bir avluya sahip bir piramidi açıkça gösteriyordu.

Resimde: Tikal’deki Büyük Jaguar Tapınağı

Resimde: Tikal’deki Büyük Jaguar Tapınağı

Güney Tikal Arkeoloji Projesi direktörü Edwin Román-Ramírez, geçen yaz sahada kazı yapmaya başladı ve yapıların Maya’nın inşaatta kullanmadığı malzemeler olan toprak ve sıva malzemeden yapıldığını keşfetti.

Ve binalar tipik Maya mimarisi gibi görünmek yerine, şu anda Mexico City olan 965 km’den daha uzaktaki rakip bir şehir devleti olan Teotihuacan’da bulunanlarla neredeyse aynıydı.

Arkeolog Stephen Houston, National Geographic’e, kompleksin Quetzalcoatl Tapınağı, Tüylü Yılan olarak bilinen altı seviyeli piramidi içeren devasa bir Teotihuacan gelişimi olan ‘Kale’nin yarı boyutlu bir kopyası gibi göründüğünü söyledi.

Houston, “Ayrıntıların benzerliği çarpıcıydı.” dedi. Yeşil obsidiyenden yapılmış dartlar ve Teotihuacan yağmur tanrısının oymaları da dahil olmak üzere, dördüncü yüzyılın başlarında Teotihuacan’a özgü tipik öğeler bölgede bulundu. Ayrıca Teotihuacán tarzında bir cenaze tören alanı buldular.

Geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, Güney Tikal Arkeoloji Projesi direktörü Edwin Román-Ramírez, keşfin ‘Teotihuacan’dan veya Teotihuacán kültürüyle yakından ilişkili kişilerin de Tikal’de yaşadığını kanıtladığını’ söyledi.

Tical’de bulunan bileşik, Teotihuacan’daki tüylü yılan (resimde) Quetzalcoatl Tapınağı’nın yarı boyutlu bir modelini içeriyordu.

Tical’de bulunan bileşik, Teotihuacan’daki tüylü yılan (resimde) Quetzalcoatl Tapınağı’nın yarı boyutlu bir modelini içeriyordu.

Román-Ramírez, Teotihuacano’ların 378 yılından önce Tikal ve yakın Maya bölgelerinde en azından bir miktar varlığının ve etkisinin olduğunu biliyorduk, dedi.

Ancak Mayaların bölgenin en güçlü krallığının bazı yönlerini taklit edip etmedikleri net değildi. Şimdi ilişkinin bundan çok daha fazlası olduğuna dair kanıt var.

Bazı uzmanlar, iki toplumun daha samimi bir ilişkiye sahip olduğu bir zamandan beri, bileşiğin eski bir Teotihuacan elçiliği olduğunu öne sürdüler.

Tikal’den bir asır önce fethedilen Teotihuacan’ın etkisini gösteren bir 5. yüzyıl yapısı

Tikal’den bir asır önce fethedilen Teotihuacan’ın etkisini gösteren bir 5. yüzyıl yapısı

Ocak 378’de Teotihuacan kralı Mızrakçı Owl, generali Ateş Doğuşu komutasındaki kuvvetleri Tikal’e gönderdi.

Tikal’in kralı Jaguar Paw, Mızrak Atıcı Baykuş’un küçük oğlunun rakip şehir devletinin kralı olarak atandığı gün öldü.

Atatürk'ün Katilleri

Beşinci yüzyılda, Tikal’deki mimari ve sanat Teotihuacan etkilerini gösterdi, ancak Citadel’in kopyası MS 300 civarında inşa edildi.

Doğruysa, ‘büyükelçilik’ teorisi diplomatik bağların kötüleştiğini ve iki toplum arasında düşmanlıkların patlak verdiğini öne sürüyor.

Bu fikir, yakın zamanda Teotihuacan’ın kalbinde bulunan Maya’yı gösteren bir bileşiğin keşfedilmesiyle destekleniyor.

Science raporlarına göre yapının duvarları renkli Maya tarzı duvar resimleri ile süslenmişti , ancak sonunda Tikal’in ele geçirildiği sıralarda parçalara bölünmüş ve gömülmüşlerdi.

Araştırmacılar, Tikal’deki mezar odasındaki insan kalıntılarının daha fazla kazı ve analizinin, bileşiğin hangi amaca hizmet ettiğine dair daha fazla bilgi sağlayacağını umuyor.

Maya medeniyeti, şu anda güney Meksika, Guatemala, Belize ve Honduras’ın geniş alanlarını kontrol ettiği MS 250 ile 900 yılları arasında zirveye ulaştı. Hernán Cortés ve İspanyol fatihlerinin 16. yüzyılda gelişiyle sona erdi.

Mart ayında, arkeologlar Meksika’nın El Palmar kentinde bir yerin keşfedildiğini ve 1.300 yıl önce yaşamış olan yüksek rütbeli bir Maya diplomatının kalıntılarını açıkladılar.

Adının Ajpach ‘Waal olduğu, iki güçlü hanedan arasında beklenmedik bir ittifakın kurulmasında etkili olduğuna inanılıyor. Cesedi, tören platformuna çıkan merdivenli bir tapınakta bir mezarda bulundu.

Merdiveni süslemek, Ajpach ‘Waal’ın Copán ve Calakmul’un rakip kralları arasındaki bir anlaşmayı kolaylaştırmak için MS 726’da Honduras’a gittiğini ortaya çıkaran bir hiyeroglifti.

Maya imparatorluğunun birçok bölgesi gibi, El Palmar da sonunda terk edildi ve orman tarafından geri alındı.

Kaynak: https://www.bizsiziz.com/efsanevi-maya-sehrinin-gizli-elciligi-ormanin-altinda-sakli-bulundu/

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!