SON DAKİKA

Genç çiftçilere 30 bin lira hibe

Gıda Bakanlığı, bu yıl 16 bin 750 genç çiftçinin tarım ve hayvancılık projelerine 30’ar bin lira hibe verecek.

Bu haber 25 Mart 2018 - 10:10 'de eklendi.
Abone ol

Genç çiftçilere 30 bin lira hibe 25.03.2018 09:34:26

Gıda Tarım ve Hayvancılık Ahmet Eşref Fakıbaba, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi programı kapsamında bu yıl 16 bin 750 kişiye 30 bin liralık hibe desteği verileceğini duyurdu. Bakan Fakıbaba, Resmi Gazete’de yayımlanan “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi” tebliğinin detaylarını açıkladı. Bakanlar Kurulu kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30’ar bin lira hibe verilmesini öngören programa bu yıl da devam ettiklerini bildiren Fakıbaba, 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 31 bin genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığında 933 milyon liralık hibe kullandırdıklarını söyledi. Fakıbaba, bu hibenin 723 milyon lirasının büyükbaş-küçükbaş hayvancılık projeleri, 110 milyon lirasının arıcılık ve kanatlı projeleri, 100 milyon lirasının bitkisel üretim projeleri için verildiğine işaret ederek, “Hayvancılık projeleri kapsamında, 17 bin 698 genç çiftçiye toplam 104 bin 99 büyükbaş hayvan ve 6 bin 404 genç çiftçiye 240 bin 551 adet koyun-keçi teslim edildi” ifadesini kullandı.

Bu yılki program kapsamında yaklaşık 16 bin 750 genç çiftçiye hibe desteği verileceğini açıklayan Bakan Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Bu sene de hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM’in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli şekilde yürüteceğiz. Bütçenin kalan diğer kısmını ise ana hatlarıyla arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipekböceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı-istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında vereceğiz. Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak ‘çok yıllık yem bitkisi üretimi’ ile ‘arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği’ desteklenecek projeler içinde yer alacak.” Fakıbaba, projelerle ilgili başvuruların 2-30 Nisan’da yapılacağını bildirdi. Bakan Fakıbaba, başvuru şartlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Hibe desteğinden faydalanacak çiftçilerde, ilgili tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi, daha önceden Bakanlığın diğer hibe programından faydalanmamış olma şartı aranacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.”

300 KOYUN PROJESİNİ DESTEKLERİZ

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu, teşkilat olarak ülkelerin tarımsal alanda ihtiyaç duyduğu bilgi ve kapasite paylaşımlarına devam edeceklerini belirterek, “BM değerleri ve FAO’nun uzmanlığıyla hükümet düzeyinde iş birliği yapmaya çok istekliyim” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “300 koyun projesi” konusunda Viorel Gutu, “Teşvikleri genel olarak problemleri çözen, destekleyici mekanizmalar olarak görüyorum. Projenin detaylarını bilmiyorum ama yüksek fiyatlar ya da et talebi gibi bir sorunu çözmeye yönelik olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, çiftçilerin finansal durumlarının geliştirilmesinin, onların küçükbaş hayvancılıkla ilgili işlere dahil edilmesinin amaçlandığına eminim” dedi. Gutu, söz konusu projeye destek sağlamayı düşünüp düşünmedikleri yönündeki bir soru üzerine, “FAO’nun en büyük özelliği teknik avantajı ama Tarım Bakanı ile görüşürüz, destek gerekirse kesinlikle sağlarız.” yanıtını verdi. Gutu, Türkiye’deki et fiyatlarının diğer bölgelere göre yüksek olduğunu söyledi.

  Parlamentohaber.com | Korku yok!

  PİYASALARDA SON DURUM

  • DOLAR
   -
   -
   -
  • EURO
   -
   -
   -
  • ALTIN
   -
   -
   -
  • BIST 100
   -
   -
   -

  EN ÇOK KAZANANLAR

   EN ÇOK KAYBEDENLER

    EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

     BUGÜN 1000TL NE OLDU?

     • -

      BORSA

     • -

      DOLAR

     • -

      EURO

     • -

      ALTIN

     Parlamento Haber | Korku yok!