SON DAKİKA

Gazprom: Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatı yıl sonuna kadar 28 milyar metreküpü bulacak

Miller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Ankara’da yapılan görüşme esnasında açıklamalarda bulundu.

Bu haber 29 Eylül 2017 - 0:37 'de eklendi.
Abone ol

Miller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Ankara’da yapılan görüşme esnasında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının 2017 yılı içerisinde 28 milyar metreküpü bulacağını açıklayan Miller, şunları söyledi:

“Türkiye’ye sağladığımız gazın hacmi çok hızlı şekilde artıyor. Mevcut oranlar aslında Avrupa pazarında gördüğümüz oranlardan bile daha fazla.”

Miller Türkiye ile Avrupa’ya sevkiyatı yapılan gaz miktarındaki artışları karşılaştırarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu yılın başından beri Avrupa’ya ihraç ettiğimiz gaz miktarı yüzde 12 oranında artarken, Türkiye’ye sevkedilen gaz söz konusu olduğunda bu oran yüzde 24.3 düzeyinde. 2016 yılına göre 4.1 milyar dolarlık ciddi bir artış söz konusu. Bu oranlar, 2017 yılında Rusya’dan Türkiye’ye yönelik gaz sevkiyatında tarihi bir rekoru yakaladığımızı gösteriyor.”

‘TÜRK AKIMI’NDA 300 KM HAZIR’

Rus doğalgaz devi Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, halihazırda Türk Akımı boru hattının 300 kilometresinin yapıldığını bildirdi. Miller, gazetecilerin Türk Akımı’nın kaç kilometresinin yapıldığı yönündeki sorularına yanıt olarak, ‘300 kilometre’ dedi. Ortalama boru döşeme hızının günde 3.5 kilometre olduğunu anlatan Miller, bazen bu hızın günde 4.5 kilometreye çıktığını belirterek şunu söyledi: “Her iki hattı belirlenen süre içinde inşa edeceğimiz konusunda hiçbir şüphe yok.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!