SON DAKİKA

Gazilerimizin gazilik ünvanını kullanma hakkını size yedirmeyiz

Bu haber 25 Ocak 2018 - 3:03 'de eklendi. 192

”Bunun adı ‘Saray Koalisyonu’dur.”

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcü’sü Aytun Çıray bir basın toplantısı ile Başkanlık Divan’ının gündeme dair görüşlerini açıkladı.

Çıray, AKP ve MHP’yi kast ederek birlikte bir Saray Koalisyonu oluşturduklarını söyledi. Çıray, “Bir daha koalisyonlar olmasın diye milletimizi kandırmaya çalışarak sözde başkanlık sistemini savunanlar, koalisyon kurdular. Bunun adı ‘Saray Koalisyonu’dur. Şimdi bu koalisyonun büyük ortağı Sayın Erdoğan’a gazilik unvanı verilmesi konusunda harekete geçti. Küçük ortağı da durur mu, değerlendireceklerini söylediler” diyerek eleştirdi.

“Şehitlik ve gazilik makamlarının değerini azaltmış olursunuz.”

Bu durumu ancak milli ve manevi değerlerimize yabancılaşmış bir koalisyonun yapabileceğine vurgu yapan Çıray, “Şehitlik ve Gazilik mertebesine savaş meydanlarında ulaşılır. Önce Türk Milleti ve onu yüksek çıkarları için Allah’a sonsuz iman ve güvenle vuruşursunuz. Ölürseniz şehit, yaralanırsanız Gazi olursunuz. Bu iki yüce makam ve unvanı eğer savaş meydanlarına çıkmayanlara vermeye kalkarsanız ederseniz ne olur? Şehitlik ve gazilik makamlarının değerini azaltmış olursunuz. Daha önemlisi bu unvanları hayatlarını feda ederek analarının ak sütü gibi hak edenlere haksızlık etmiş olursunuz. Çanakkale’deki, İstiklal Harbinde’ki, Afrin’deki şehit ve gazilerimizin içlerini ve ruhlarını acıtırsınız,” dedi.

”Gazilerimizin gazilik unvanını kullanma hakkını size yedirmeyiz.”

AKP iktidarının, 16 yıllık dış politikadaki zincirleme hatalarını ve fiyaskolarını El Bab’da, Afrin’de kahraman Mehmetçik’in temizlediğini anlatan Çıray sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem de o Mehmetçiğin unvanına ortak olmaya çalışacaksınız. Ayıptır, günahtır; şehitlerin vebalini alıyorsunuz. Eğer saray koalisyonu olarak yağcılığınız bu dereceye varmışsa, reisinizi Kilise’nin birtakım insanlara öldükten sonra ‘saint’likle (ermişlikle) taltif etmesi gibi bir de şehit unvanıyla onurlandırabilirsiniz. Yok olur mu böyle şey, şehit olmamış birine şehitlik unvanı verilir mi hiç diyorsanız. İşte o zaman ben de size derim ki, şehit unvanı veremeyeceğinizi kabul ettiğinize göre gazi unvanını da saray koalisyonu çoğunluğunuza güvenerek veremezsiniz diyorum. İYİ Parti iktidara gelir gelmez ilk çıkaracağı kanunla gazilerimizden gasp edilmiş bu unvanı geri alacaktır. Gazilerimizin gazilik unvanını kullanma hakkını size yedirmeyiz.”

”Yoksa perde arkasında bilmediğimiz başka işler mi var?”

Türk Silâhlı Kuvvetlerinin kahramanca Afrin’de PKK’nın uzantısı olan ve YPG/PYD’ye karşı mücadele verdiğini hatırlatan İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, “Mehmetçiğimiz AKP’nin büyüyüp yeşermesine göz yumduğu terör örgütünün ileride ülkemizin Suriye’de tekrar başına belâ olmaması için savaşıyor. Peki bu PKK/PYD/YPG’nin amacı ne? Önce eyalet sonra özerklik sistemini getirerek ülkemizi bölüp parçalamak. O halde bu örgüte karşı yapılan güvenlik toplantısında ‘Eyalet sistemi getirilmelidir’ diyen SADAT’ın eski başı E. General Adnan Tanrıverdi’nin ne işi var? Yoksa perde arkasında bilmediğimiz başka işler mi var?” ifadelerini kullandı.

Parlamento Haber/Korku yok

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın