SON DAKİKA

GAYRİMENKUL HUKUKU ENSTİTÜSÜ BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, “İmar barışı uygulaması kapsamında Yapı Kayıt Belgesi verilen binalar veya konutlar için yenileme ya da güçlendirme imkanı getirilmedi. İmar barışından yararlanan bazı binaların yıkılana kadar ayakta kalması risk oluşturabilir” dedi.

Bu haber 17 Şubat 2019 - 15:08 'de eklendi.
Abone ol

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, imar barışıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Yüksel, “İmar barışı kanunundaki eksiklikler için güçlendirme, bir çıkış yolu olabilir. Yapıların çökerek veya yıkılarak can ve mal kaybına yol açmaması için imar barışından yararlanan hak sahiplerine güçlendirme izni verilmeli” dedi.

Yüksel şöyle devam etti:

Yapı sahipleri, kanuna uygun olarak harçlarını yatırıp Yapı Kayıt Belgesi alınca yapıların sağlamlık sorumluluğundan kurtulamıyor. Ancak kimse de bu belgeyi almadan önce binanın sağlam olup olmadığına dair bir mühendislik firmasından rapor almıyor. Eğer yapı sağlamsa Yapı Kayıt Belgesi vermek en doğrusu. Yapı sağlamsa Yapı Kayıt Belgesi vermek, değilse yapıyı güçlendirme imkanı getirmek gerekiyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!