SON DAKİKA

GAYRİMENKUL ALIM SATIMDA YENİ DÜZENLEME

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gayrimenkullerin alım-satım bedellerinin gerçek değer üzerinden beyan edilmemesi nedeniyle oluşan gelir kaybını önlemek için harekete geçti.

Bu haber 07 Kasım 2018 - 16:28 'de eklendi.
Abone ol

Yılda ortalama 1.3 milyon konutun el değiştirdiği Türkiye’de Maliye’nin yaptığı denetimlerin yetersiz kalması nedeniyle hükümetin yeni yasa hazırlığına girdiği iddia edildi.

İstanbul’da katıldığı bir programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün sektörümüzün yaşadığı hem maddi hem teknik anlamında bizim hata olarak gördüğümüz her türlü teknik düzenlemeyi yapacağız.

Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle toplantılar yapıp olması gereken önerilerimizi de yine Meclisimize iletiyoruz. İnşallah en kısa zamanda sektörümüzü ilgilendiren tüm düzenlemeleri de yapan bir kanuni hazırlık var, ihtiyaç olan kanuni düzenlemeler de bir an önce yapılır, sektörümüzün önünü açacak tüm kararlar da alınmış olur” ifadelerini kullandı.

TAPU HARCI VE VERGİ AZ ÇIKSIN DİYE..

Tapu harcı masrafı az çıksın diyen alıcılar ve satıcılar, daha az vergi ödemek için ev faturasını düşük rakamdan kesiyor.  Öte yandan, satıcılar da daha az vergi ödemek için evin satış bedelini tapuda, gerçeğinden daha az gösteriyor.Örneğin, 600 bin TL gerçek değeri üzerinden işlem yapıldığında alıcı ve satıcı ( yüzde 2+2 = 4 ) toplam 24.000 TL tapu harcı ödemesi gerekirken, emlak vergi değeri olan 300 bin TL’den işlem yaparlarsa 12 bin TL ödüyor. (İktidar, seçim öncesinde aldığı kararla tapu harcı oranını 31 Ekim’e kadar yüzde 4’ten 3’e düşürmüştü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu süre geçtiğimiz günlerde alınan kararla 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı.)Son dönemde Maliye, tapu işlemlerinde gayrimenkullerin gerçek alım-satım bedellerinin doğru olarak beyan edilmemesi nedeniyle denetimleri artırmış ve geçmişteki eksik bildirimler nedeniyle hem alıcıya hem satıcıya ayrı ayrı ceza kesmeye başlamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!