SON DAKİKA

‘FSB, yaklaşık bir yıldır Renad Bakiyev adında birini takip ediyordu’

Rus haber ajansı Life News’e göre, Rus itihbaratı yasadışı silahlı örgütlere katıldığı şüphesiyle Renad Bakiyev adında bir kişi hakkında uluslararası arama kararı çıkarttı.

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 20:43 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rus haber ajansı Life News’e göre, Rus itihbaratı yasadışı silahlı örgütlere katıldığı şüphesiyle Renad Bakiyev adında bir kişi hakkında uluslararası arama kararı çıkarttı. 

TELEGRAM’DAKİ YAZIŞMALARI ELE VERDİ

Life News, İncirlik üssü yakınlarında bisikletle keşif yaparken gözaltına alındığını kaydedilen Bakiyev’in temmuz ayının sonunda gözaltına alındığını, 13 gün boyunca soruşturmaya tabi tutulduğunu da aktardı. Ajans, Türk istihbaratının Bakiyev’in Telegram’daki yazışmalarını izlediğini ve militanın ABD savaş uçağına saldırı için insansız hava aracı satın alma planları yaptığını gördüğünü kaydetti.

Life News’in haberinde şu ifadelere yer verildi:

“Türk istihbaratı, daha önce Suriye sınırını yasa dışı yollardan geçmeye çalışan Bakiyev’i sınır dışı etti. Ancak Rusça, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerine çok iyi hakim olan Bakiyev, bu yılın ortasında yeniden Türkiye’ye giriş yaptı.

AYNI İSİMDEKİ BİR KİŞİ HAKKINDA ULUSLARARASI ARAMA KARARI ÇIKARILDI

Life’a konuşan Tatar emniyetinden bir yetkili, Renad Bakiyev adındaki bir kişi hakkında geçen yıl uluslararası arama kararı çıkarıldığını ifade etti.

Tatar yetkili, söz konusu kişilerin aynı kişi olup olmadığını teyit etmezken, Tataristan İçişleri Bakanlığı’ndaki dosyada yer alan fotoğraflarda şahısların birbirine çok benzediği görüldü.

MATEMATİK ANALİZİ EĞİTİMİ ALIYORDU

Henüz teyit edilmeyen verilere göre, 20 yaşın biraz üzerinde olan Tataristan doğumlu Bakiyev, Kazan Federal Üniversitesi’nde matematik analizi üzerine eğitim görüyordu. 

Atatürk'ün Katilleri

Mekanik ve matematik analizi dersleri alan Bakiyev, jeofiziğe de ilgi duyuyordu.

5 yıl önce İslam’ın farklı akımları üzerine okumalar yapmaya başlayan Bakiyev, daha sonra Hizb-ut Tahrir örgütünün görüşlerini benimsedi.

Hürriyet’in haberine göre, Adana’da İncirlik Hava Üssü’nde ABD’ye ait bir uçağı drone ile düşürmeyi, daha sonra da Alevi derneğine bombalı eylem yapmayı planladığı belirtilen Kuzey Kafkasya asıllı Rusya vatandaşı IŞİD militanı Bakiyev polisin yaptığı operasyonla keşif yaparken yakalanmıştı.

Rusya Büyükelçiliği Basın Ataşesi İrina Kasimova, Bakiyev’in yakalanmasının nedenlerini açığa çıkarmak için çalışma yürüttüklerini söylemişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!