SON DAKİKA

FRANSA’DAKİ NANTES KATEDRALİ ALEV ALEV YANIYOR

Fransa’nın başkenti Paris’te korkunç bir yangınla koca bir tarihin kaybolduğu Notre Dame Katedrali’nin ardından, şimdi de Nantes Katedrali’nde yangın çıktı. Sebebi bilinmemekle birlikte, katedralin kısa sürede alevler içinde kaldığı görüldü

Bu haber 18 Temmuz 2020 - 12:53 'de eklendi.
Abone ol

Fransa’nın Nantes kentindeki tarihi katedralde sabah saatlerinde, bir yangın çıktı. Çok sayıda itfaiyecinin olay yerine giderek müdahalesi etmesine karşın, gelen görüntülerde katedralin kısa sürede alevler içinde kaldığı görüldü. 

 

Fransız yetkililer olay yerine 60 itfaiye görevlisinin geldiğini, yangının söndürme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.  

Sosyal medya kullanıcıları, 48 yıl önce de yangın çıkmasına hatırlatmada bulunarak, tarihin tekrarlandığı, gerekli önlemlerin alınmadığı, Fransa’nın tarihi binalarında çıkan yangınlar için yeterince önlem alınmadığı yönünde eleştiride bulundular.

NANTES KATEDRALİ

Cathédrale Saint-Pierre olarak bilinen Nantes Katedrali, Roma Katolik kilisesidir. Fransız Kültür Bakanlığı tarafından 1862 yılından bu yana bir tarihi anıt olarak geçmekte olan Nantes Katedrali’nin inşaatı 1434’te başladı ve dört asırdan fazla süren çalışmaların başlangıcı oldu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Gotik cephesi, 15. yüzyılın sonlarında, kulelerin 1508 civarında inşa edilmesiyle tamamlandı, 1891’de katedral açıldı. Fransız Devrimi sırasında (1789-1799), katedral 1793’te Nantes Savaşı’nda askeri gözlem noktası olarak kullanıldı. 1972 yılında meydana gelen yangın sonrasında ağır hasar gören bu yapı, büyük bir restorasyon çalışmasının ardından bugünkü görünümüne kavuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!