SON DAKİKA

FRANSA’DA YENİ VİRÜS ORTAYA ÇIKTI

Fransa’da 58 yaşındaki kadının Cristoli isimli virüse yakalandığı açıklandı. Yeni virüs koronavirüs teşhisindeki teknik kullanırken ortaya çıktı

Bu haber 23 Haziran 2020 - 22:49 'de eklendi. Son Güncelleme23 Haziran 2020 - 23:16
Abone ol

France24 ve Krt tv’de yer alan habere göre; Fransa’da bilim insanları, Koronavirüs teşhisindeki tekniği kullanırken yeni bir virüse rastladı.

Paris’e yakın bir hastanede hayatını kaybeden 58 yaşındaki kadının Cristoli isimli virüse yakalandığı açıklandı.

Koronavirüs gibi benzer bir sağlık krizine yol açacağından şüphelenmek için erken olduğu belirtildi.

Paris’in Créteil banliyösünde tespit edilen virüs “Cristoli virüsü” olarak adlandırıldı.

Créteil’deki Henri-Mondor Hastanesi’nde Tıbbi Biyoloji Başkanı Profesör Jean-Michel Pawlotsky, virüsün bağışıklığı zayıf olan bir kişide meydana geldiğini, kadının başka hastalıkları da olduğunu söyledi. 

Profesör Jean-Michel Pawlotsky, “Şu anda açıklamamız gereken tek bir vakamız var. Açıkçası, gelecekte başka vakalar teşhis edilirse, bu hastalıkla ilişkili klinik tablo hakkında biraz daha kesin bir fikre sahip olabileceğiz” dedi.

Profesör Jean-Michel Pawlotsky, “Bu hastalığın bulaşma tarzının koronavirüs ile ilgisi yoktur. Koronavirüs ile, damlacıklarla doğrudan insandan insana bulaşır ve bu nedenle çok önemli olan salgın yayılma olasılığıdır” ifadelerini kullandı.

BÖCEKLERDEN ŞÜPHELENİLİYOR

Profesör Jean-Michel Pawlotsky açıklamasına şöyle devam etti:

“Çok farklı bir şeyle uğraşıyoruz ve açıkçası bugün bu hastanın bu hastalığı nasıl yakaladığını, bu virüsü nasıl yakaladığını bilmiyoruz. Bunun böcekler yoluyla olduğundan şüpheliyiz çünkü böcekler bu tür viral enfeksiyonları iletir, ancak bugün bunun kesin bir kanıtı yoktur. ”

Yeni virüsün sivrisineklerden kaynaklanmış olabilecei ihtimali üzerinde de duruluyor.

Kaynak: France24, Krt tv

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!