SON DAKİKA

FRANSA’DA SKANDAL: 1.6 MİLYAR ADET MASKE SALGINDAN ÖNCE İMHA EDİLMİŞ

Fransa’da corona virüsü salgını öncesi 1.6 milyar maskenin imha edildiği ortaya çıkarken, yeni maske temin etmeyen Macron hükümeti eleştirilerin hedefinde.

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 21:23 'de eklendi.
Abone ol

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü kısa sürede dünya çapında krize yol açarken, yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açtı. Sağlık çalışanları hastaları hayatta tutmak için gece gündüz demeden çalışırken, maske ve koruyucu kıyafet yetersizlikleri uluslararası basının gündemini günlerce meşgul etti.

Pek çok ülkede sağlıkçılar maskesiz çalışmak zorunda kalırken, kıyafet bulamayanlar da çöp poşetleriyle göreve koştu. Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Fransa’da maskelerle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

1.7 MİLYAR STOK VARDI

The Times’ın haberine göre SARS ve domuz gribi krizlerinden sonra ülkede alınan önlemler kapsamında tıbbi ekipman stokları artırılırken, 1.7 milyar maske bulundurulduğu belirtiliyor. Corona virüsü salgını patlak vermeden kısa süre önce eskime faktörünün de etkisiyle 1.6 milyar maskenin imha edildiği iddia edildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

35 SAĞLIKÇI ÖLDÜ

Ancak imha edilen maskelerin yerine yenisi konulmayınca, salgın başladıktan sonra ülkede 117 milyon maske kaldı. Bu nedenle binlerce sağlık çalışanı maskelere erişmekte zorlandı. Ülke genelinde resmi rakamlara göre 35 sağlık çalışanı corona virüsü nedeniyle hayatını kaybederken, Fransız kamuoyu maske teminini sağlamayan Macron hükümetine ağır eleştiriler yöneltiyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!