SON DAKİKA

FRANSA’DA SARI YELEKLİLER YİNE SOKAKLARDA

Fransa’da sarı yelekliler ülke çapında düzenlendikleri gösterilerde çok sayıda eylemcinin yaralanmasına neden olan biber gazı kullanımına tepki gösterdi

Bu haber 02 Şubat 2019 - 23:57 'de eklendi. 15

Sarı yelekliler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümete karşı seslerini bir kez daha duyurmak için ülke genelinde 12. kez sokağa çıktı. Polisin eylemlerde kullandığı biber gazına tepki gösteren göstericiler biber gazının yasaklanmasını talep etti.

Paris’in Felix-Eboue Meydanı’nda toplanan eylemciler, Republique Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşte gösterilerde biber gazından yaralanan protestocular da yer aldı. Sarı yelekliler kordon kurarak bu kişilerin güvenliğini sağladı.

Yürüyüşün ardından Republique Meydanı’nda Sarı Yeleklilere polis saldırdı. Meydanın etrafı polis tarafından sarılırken, metro ulaşımı durduruldu. Paris Emniyet Müdürlüğü, eylemde 10 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Nantes kentinde düzenlenen eylemde de polis şiddeti vardı. Valence Valiliği ise kentte yapılacak protesto öncesinde 18 kişinin gözaltına alındığı duyurdu.

İçişleri Bakanlığının paylaştığı verilere göre de ülke genelindeki eylemlerde 17 bin 400 kişi yer alırken, Occurence adlı şirketin Fransız basını için yaptığı sayıma göre Paris’teki eyleme 13 bin 800 kişi katıldı.

Polisin attığı ‘flash-ball’ isimli plastik merminin gözüne isabet etmesi üzerine hastaneye kaldırılan sarı yeleklilerin liderlerinden Jerome Rodrigues’ın gözünü kaybettiği açıklanmıştı. Rodrigues’in gözünü kaybetmesinin ardından insan hakları dernekleri ve sendikalar da eylemcilere karşı uygulanan şiddetin artması ve bunun sonucunda çok sayıda kişinin yaralanması ve hayatını kaybetmesinin ardından Fransız Danıştayı’na başvuruda bulunarak, polislerin eylemcilere karşı kullandığı ‘flash-ball’ isimli plastik mermilerin yasaklanmasını istedi. Ayrıca ‘Desarmons-les’ isimli sivil toplum örgütü eylemlerde toplamda 20 kişinin gözünü kaybettiğini belirterek, polisin silahsızlanması gerektiğini söyledi.

Danıştay, ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve İnsan Hakları Liginin (LDH), polisin, sarı yeleklilerin eylemlerinde biber gazı kullanmasını yasaklama talebini reddetmişti.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın