SON DAKİKA

FRANSA’DA MAĞAZALAR KAPATILIYOR! İŞTE COVID-19 SALGININDA ÜLKE ÜLKE SON DURUM

Ölümcül Corona virüsü dünyada yayılmaya devam ediyor. Son 24 saatte 12 kişinin daha öldüğü Fransa’da kafeler, mağazalar, restoranlar ve sinemalar için kapatılma kararı alındı. Virüs nedeniyle 91 kişinin hayatını kaybettiği ülkede toplam vaka sayısı da 4499’a yükseldi.

Bu haber 15 Mart 2020 - 1:33 'de eklendi. Son Güncelleme15 Mart 2020 - 01:40

Fransa’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 79’dan 91’e yükseldi. Ülkedeki vaka sayısı da 3661’den 4499’a çıktı.

Ülkedeki virüs salgını nedeniyle kafeler, mağazalar, restoranlar ve sinemalar için kapatılma kararı alındı.

Öte yandan, gerekli gıda ürünü satan yerler ve eczaneler açık kalacak. Toplu taşıma metro, otobüs ve banliyö trenleri de çalışacak ama sefer sayıları düşürülecek.

“ÜSTESİNDEN GELMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Başbakan Philippe, Fransızlara, yapacakları seyahatlerini mümkün olduğunca sınırlandırmaları tavsiyesinde bulundu.

Başbakan, şunları söyledi:

* Virüsün yayılmasının hızlandığını ve yoğun bakımda insan sayısında artış olduğunun farkındayız.

* Alınan ilk önlemlerin mükemmel bir şekilde uygulanmadığını gördük, salgını yavaşlatmanın en iyi yolunun farklı bir uygulama yaparak üstesinden gelmeye çalışıyoruz.

MECLİSTE EN AZ 3 YENİ VAKA VAR

Fransa Ulusal Meclisi’nde en az üç yeni Corona virüsü vakası olduğunu dile getiren Başbakan Philippe, “Son zamanlarda pozitif olarak test edilen seçilmiş yetkililer arasında, biraz ateş ve ağrı ile evlerinde yatan milletvekillerimiz var” dedi.

İTALYA’DA SON DURUM

Corona virüsünün dünyada en çok görüldüğü ikinci ülke olan İtalya’dan acı haberler gelmeye devam ediyor.

Ülkedeki vaka sayısına bugün 3497 kişi daha eklendi. Yetkililer yine bugün 175 kişinin Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Son verilere göre ülkedeki ölümlerin sayısı 1441’e yükselmiş oldu.

Erdoğan ile Aliyev arasındaki görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Ayrıca, Corona virüsüne karşı alınan önlemler çerçevesinde kargo hariç karşılıklı kara ve hava yolu ulaşımının geçici süreyle durdurulması kararlaştırıldı.

SARP SINIR KAPISI KAPATILACAK

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Gürcistan, Corona virüsü (Covid-19) salgınına karşı alınan önleyici tedbirler çerçevesinde, iki ülke arasındaki mevcut üç sınır kapısından biri olan Sarp/Sarpi Sınır Kapısı’nı yolcu trafiğine karşılıklı olarak kapatma kararı aldı.

Sarp Sınır Kapısı’nda, yük taşımacılığına ise herhangi bir kısıtlama getirilmezken, diğer kara sınır kapılarında, Türkgözü, Aktaş kapılarında yolcu geçişleri mevcut düzenlemeler çerçevesinde devam edecek.

Bu önlem, 15 Mart 2020 tarihi itibarıyla, Türkiye saati ile 17.00, Gürcistan saati ile 18.00’den itibaren geçerli olacak.

Türk ve Gürcü vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşlarına aynı şekilde uygulanacak. Söz konusu bu önlem geçici süre geçerli olacak.

İSPANYA’DA 15 GÜNLÜK OHAL

Ölü sayısının 193’e çıktığı İspanya’da Pedro Snchez hükümeti, ülke içi de dahil olmak üzere, seyahat etmeyi yasaklayan bir kararname çıkardı.

Ülkede 15 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Sadece sağlık hizmetleri veya gıda alımları gibi acil durumlar dışında vatandaşlara seyahat yasağı getirildi. İspanya hali hazırda 6 binden fazla hasta sayısı ile Avrupa’da en çok Corona virüsü vakası görülen ikinci ülkesi.

Hükümet, pazartesi günü saat 08.00’den itibaren, vatandaşların korona virüs salgınının genişlemesini durdurmak için önlem olarak İspanya genelinde serbest dolaşımı sınırlandırdı. Bu kararname Bakanlar Kurulunun olağanüstü toplantısından sonra alındı.

İspanya’da hükümet seyahat etmeyi yasaklayan bir kararname çıkardı.

İspanya’da hükümet seyahat etmeyi yasaklayan bir kararname çıkardı.

Kararnameyle vatandaşlara yiyecek alımı da dahil olmak üzere 8 farklı durumda kamuya açık alanlara çıkabilecekleri bildirildi.

Ayrıca vatandaşlar sağlık merkezlerine gitmek için evlerinden ayrılabilecekler. Yaşlılara yardım ve bakım için dışarı çıkılmasına izin verilecek.

Reşit olmayanlar, bakmakla yükümlü olunanlar, engelliler veya özellikle korunmasız insanlara bakmakla yükümlü olanlara da sokağa çıkma izni verilecek. Finansal kurumlara ise ancak, mücbir sebep veya ihtiyaç durumu nedeniyle izin alınarak gidilebilecek.

ABD

New York Valisi, 82 yaşında bir kadının Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

ABD’nin İngiltere ve İrlanda’nın Avrupa seyahat yasağı kapsamında alındığı belirtildi. ABD Başkanı Trump da virüs testi yaptırdığını ancak sonuçları henüz almadığını söyledi.

FAS, TÜRKİYE’DEN UÇUŞLARI DURDURDU

Fas, Corona virüsü nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 25 ülkeye gidiş ve geliş uçuşlarını durdurdu.

Uçuşların durdurulduğu ülkelerin Avusturya, Bahreyn, Belçika, Brezilya, Kanada, Çad, Danimarka, Mısır, Almanya, Yunanistan, Ürdün, Lübnan, Mali, Moritanya, Hollanda, Nijer, Norveç, Umman, Portekiz, Senegal, İsviçre, İsveç, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olduğu duyuruldu.

FASLI BAKANDA VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Fas’ta aralarında Ulaşım, Lojistik ve Su Bakanı Abdelkader Amara’nın da olduğu toplam 18 vakanın görüldüğü açıklandı.

RUSYA’DA VAKA SAYISI YÜKSELDİ

Rusya’da dün 8 kişide virüse rastlanıldığı açıklandı.

Gün içinde Rusya’nın Kemerovo bölgesinde 2 kişide daha Corona virüsü tespit edildiği açıklanırken akşam saatlerine doğru Rusya Corona Virüsü Enfeksiyonunu Önleme ve Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada virüs tespit edilen kişi sayısının 59’a yükseldiği belirtildi.

Son 24 saatte Rusya’da 14 kişide virüs tespit edildiği öğrenilirken bu kişilerden 9’u Moskova’da 1’i Moskova Bölgesi’nde 2 kişinin Kemorovo Bölgesi’nde 1’i St. Petersburg’da ve 1’i Kaliningrad bölgesinde karantina altında tutulduğu ifade edildi.

SUDAN’DA OKULLAR KAPATILIYOR

Sudan’da başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada Corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla okulların bir ay boyunca kapalı kalacağı belirtildi.

Ülkede tüm halka açık toplantıların, düğünlerin ve sosyal etkinliklerin yasaklandığı açıklandı.

Rusya’da insanlar, virüse karşı maskeli önlem alıyor.

Rusya’da insanlar, virüse karşı maskeli önlem alıyor.

NORVEÇ

Oslo Üniversitesi Hastanesi, Twitter hesabından Norveç’te Corona virüsü nedeniyle ikinci ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Norveç, Corona virüsü nedeniyle pazartesi gününden itibaren havalimanlarının kapalı olacağını açıkladı.

SİNGAPUR

Singapur, 12 yeni Corona virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı, ülkedeki toplam vaka sayısının 212’ye yükseldiğini duyurdu.

YEMEN

Yemen, virüs nedeniyle tüm uçuşları iki haftalığına durdurdu.

LİTVANYA

Litvanya hükümeti, virüs nedeniyle pazartesi gününden itibaren sınırların yabancılar için kapatılacağını açıkladı.

ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Orta Afrika Cumhuriyeti’nde ilk Corona virüsü vakasının görüldüğünü açıkladı.

Singapur’da yeni Corona virüsü vakaları tespit edildi.

Singapur’da yeni Corona virüsü vakaları tespit edildi.

ENDONEZYA

Endonezya Ulaştırma Bakanı Budi Karya Sumadi’nin Corona virüsüne (Covid-19) yakalandığı açıklandı.

İRLANDA

İrlanda’da virüs nedeniyle ikinci kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

KIBRIS’TA VAKA SAYISI 26’YA ÇIKTI

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde ilk Corona virüsü vakasının ortaya çıkması ile birlikte salgın hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde 21 virüs vakasının görüldüğünü açıklamasının ardından virüsün 5 kişi de daha tespit edilmesiyle bu sayı 26’ya yükseldi.

Corona virüsü vakalarının çoğunun İtalya ve İngiltere’den geldiği belirlendi.

Endonezya’da dezenfekte işlemleri gerçekleştiriliyor.

Endonezya’da dezenfekte işlemleri gerçekleştiriliyor.

BAE, TÜRKİYE’YE UÇUŞLARI DURDURDU

Virüsünün yayılmaması için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 17 Mart tarihinden itibaren Lübnan, Türkiye, Suriye ve Irak’a gelen ve giden tüm uçuşlar geçici olarak askıya aldı.

BAE Genel Sivil Havacılık Otoritesi ve Ulusal Acil Kriz ve Afet Yönetimi yetkilileri tarafından, küresel durumu göz önüne alarak ve virüsün uluslararası durumunun analizinin ardından ülkede durumun kötüleşmemesi amacıyla böyle bir karar alındığı duyuruldu.

Ülkedeki Ulusal Acil Kriz ve Afet Yönetimi yetkilileri, dünyadaki durumu yakından izlemeye devam edeceklerini ve devam eden gelişmeleri dikkatle analiz ederek önleyici tedbirler alınacağını belirtti.

Öte yandan Genel Sivil Havacılık Otoritesi tüm yolculara seslenerek, yolcuların güvenli dönüşlerini sağlamak için havacılık şirketleriyle iletişime geçerek uçuşlarını yeniden planlamaları istedi.

Ayrıca, yolcuların yetkililerden seferler için herhangi bir gecikme veya güncelleme olup olmadığını teyit etmesini istedi.

İNGİLTERE’DE ETKİNLİKLERE YASAK

İngiltere’de toplu etkinlikler gelecek haftadan itibaren geçerli olacak şekilde askıya alındı.

SEYŞELLER’DE İKİ VAKA GÖRÜLDÜ

Doğu Afrika’da bir ada ülkesi olan Seyşeller’de iki Corona virüsü vakasının görüldüğü duyuruldu.

İngiltere’de toplu etkinlikler yasaklandı.

İngiltere’de toplu etkinlikler yasaklandı.

LONDRA’DA YENİ DOĞAN BEBEĞE CORONA TEŞHİSİ

İngiltere’de yeni doğan bir bebeğin Corona virüsünün en genç vakası olduğu açıklandı.

Annesine Corona virüsü teşhisi konulan bebeğin yeni tip Corona virüsü (Covid-19) testi pozitif çıktı.

ÜRDÜN

Ürdün tarafından Corona virüsünün yayılmasını önlemek için ülkeye gelen ve giden tüm yolcu uçuşlarının salı gününden itibaren durdurulacağı açıklandı.

Ürdün’de Corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla kontroller yapılıyor.

Ürdün’de Corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla kontroller yapılıyor.

MISIR

Mısır’da okullar 15 Mart tarihinden itibaren 2 hafta süreyle tatil edildi.

SLOVENYA

Slovenya’da virüs nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği duyuruldu.

Mısır’da bazı vatandaşların maske taktığı görüldü.

Mısır’da bazı vatandaşların maske taktığı görüldü.

POLONYA’DA HAYAT DURDU

Mateusz Morawiecki başbakanlığındaki Polonya hükümeti virüsün yayılma hızını dikkate alarak dün akşam ülkede “Acil Salgın Durumu” ilan etti ve 15 Mart Pazar günü saat 00.00 itibarıyla ülke sınırlarının tüm yabancılara kapatılacağını duyurdu.

Yalnızca Polonya vatandaşları ile Polonya’da oturma izni bulunan yabancıların ülkeye girişine izin verileceği belirtilirken, ülkeye giriş yapacak bu kişilerin istisnasız olarak 14 gün süresince karantinaya alınacağı bildirildi.

İlk vakanın 10 gün önce görüldüğü ülkede an itibarıyla Korona virüse enfekte olmuş kişi sayısının 93 olduğu belirtilirken, dün akşam saatlerinde ise korona virüs dolayısıyla ülkede ikinci ölüm gerçekleşti.

Hayatını kaybedenlerin 57 yaşında bir kadın ile 73 yaşında bir erkek olduğu belirtilirken, bu kişilerin korona virüsün yanı sıra farklı kronik hastalıkları da olduğu ifade edildi.

Tüm Avrupa’da hız kesmeden yayılan salgın dolayısıyla Polonyalı yetkililer önümüzdeki hafta Corona virüsüne enfekte olmuş kişi sayısının bine ulaşmasını beklerken, salgını kontrol altına almak için ülkede son derece sert önlemler alındı.

Bu kapsamda yurt çapında kreş, anaokulu, ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, tiyatrolar, sinemalar, müzeler, kütüphaneler, spor tesisleri, yüzme havuzları, kaplıcalar tamamıyla kapatılırken, konser, spor müsabakaları gibi tüm kitlesel etkinlikler iptal edildi.

Vergi daireleri, adliyeler ve diğer tüm devlet kurumlarının oldukça sınırlı kapasitede hizmet verdiği Polonya’da acil durumlar dışında tüm ameliyatlar ertelendi.

Ülke çapında 19 adet bulaşıcı hastalıklar hastanesi oluşturulması kararlaştırılırken, dün akşam ilan edilen “Acil Salgın Durumu” ile 15 Mart Pazar günü saat 00:00 itibarıyla ülkenin sınırlarının tüm yabancılara kapatılacağı bildirildi.

Polonya’ya düzenlenecek tüm uluslararası tren ve uçak seferlerinin de askıya alındığı ülkeye yalnızca Polonya vatandaşları ve oturum izni bulunan yabancıların girişine izin verileceği belirtilirken, bu kişilerin tamamının 14 gün boyunca karantinaya alınacağı açıklandı.

Bugünden itibaren ülke çapındaki tüm alışveriş merkezlerinde yalnızca gıda satışı yapan dükkanlar, eczaneler ve çamaşırhanelerin açık olması kararlaştırılırken, yine tüm restoran, kafe, bar, eğlence kulübü ve casinoların faaliyetlerine duruma göre 30 güne kadar uzatılmak kaydıyla 14 gün süreliğine ara verildi.

9 ÜLKEYLE DURDURULMUŞTU

İçişleri Bakanlığı, bugün saat 08.00’den itibaren Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan Türkiye’ye yolcu girişlerinin tüm hudut kapılarından durdurulduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, Türkiye’den de bu ülkelere seyahatlerin geçici olarak durdurulduğunu belirtmişti.

DSÖ PANDEMİ İLAN ETMİŞTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde Corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirmişti.

Çin dışında vaka sayının 13 kat arttığını ifade eden Ghebreyesus, Corona virüsü için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıklamıştı.

Ghebreyesus, örgüt olarak salgını 24 saat boyunca izlendiğini dile getirerek, “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bundan dolayı Covid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilmesi değerlendirmesini yaptık” şeklinde konuşmuştu.

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!