SON DAKİKA

FRANSA’DA FARE HASTALIĞI ALARMI

2024 yılında Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Paris’te fare hastalığı endişesi yaşanıyor. Kentin merkezinde bulunan Seine Nehri’nde “leptospiroz”a yol açan bakteriler endişeye sebep oluyor.

Bu haber 02 Ekim 2020 - 20:05 'de eklendi.
Abone ol

Anadolu Ajansı’nın Fransa’nın Le Figaro gazetesinden derlediği özel habere göre, 2024 yılında yapılacak Paris’te yapılacak olan Yaz Olimpiyatları öncesi  leptospiroz hastalığına yol açan bakteri paniği yaşanıyor.

BELEDİYE HAREKETE GEÇTİ

Paris Belediyesi, Avrupa standartlarına göre yüzmeye uygun olmayan Seine Nehri’ni 2024 Yaz Olimpiyat Oyunlarına kadar farelerin idrarı yoluyla bulaşan leptospiroz hastalığına yol açan bakterilerden temizlemek istiyor. Bu sorunu bir an önce çözmek isteyen Paris yönetimi, proje için 1,4 milyar avroluk çalışma yürüttüğü kaydedildi.

NASIL BULAŞIYOR?

Su ve kanalizasyon şebekesinin taşarak Seine Nehri’ne aktığını söyleyen uzmanlar, şebekede büyük miktarlarda bulunduğu tahmin edilen fare idrarını nehir suyuna taşıyarak söz konusu hastalığın insanlara yayılmasını kolaylaştırdığını belirtti.

FRANSA EN FAZLA VAKA OLAN ÜLKE

Bordeaux Tropikal Tıp Enstitüsüne göre, her 100 bin kişide 1 leptospiroz vakası görülen Fransa, sanayileşmiş ülkeler arasında hastalığın en fazla görüldüğü ülkelerden biri. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dünya Sağlık Örgütü, her yıl 1 milyondan fazla kişi ağır leptospiroz hastalığına yakalanırken, bunların en az 60 bini ölümle sonuçlandığını belirtti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR