SON DAKİKA

Fransa Parlamentosu, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine Zulmünü ‘Soykırım’ Olarak Tanıdı

Hollanda, Kanada, İngiltere ve Litvanya’nın ardından Fransa’da Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik Çin zulmünü ‘soykırım’ olarak tanıdı.

Bu haber 20 Ocak 2022 - 17:52 'de eklendi.
Abone ol

Fransa Ulusal Meclisi, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik zulmünü ‘soykırım’ olarak tanıyan karar, 1 hayır oyuna karşı 169 evet oyuyla kabul edildi

Fransız Meclisi, Çin’in Uygur Türklerine soykırım yaptığını kabul eden 9’uncu meclis oldu. Meclis, hükümetten aynı kararı almasını ve buna ilişkin açıklama yapılmasını talep etti.

Çin’in Uygur Türklerine yönelik uyguladığı zorla çalıştırma, genel gözetim, işkence, toplu gözaltı, kitlesel ve zorla kısırlaştırma politikaları uluslararası kamuoyu tarafından Uygur Türklerinin kültürünün ve kimliğinin yok edilmesi olarak nitelendiriliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türk’ü, Çin’in “eğitim kampı” olarak nitelendirdiği toplama kamplarında tutuluyor.

Alman Antropolog Adrian Zenz’ina bir araştırmasına göre yarım milyon Uygur Türk’ü, Çin pamuğunun yüzde 85’inin üretildiği bölgedeki pamuk tarlalarında zorla çalıştırılıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü 2021’de yayımladığı raporda, dünyaca ünlü 83 markanın Uygur Türklerinin zorunlu işçiliğinden faydalandığı açıklanmıştı.

Çin ise terörizmle mücadele adı altında uyguladığı politikalara yönelik tüm suçlamaları reddediyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!