SON DAKİKA

Fransa Merkezli Societe Generale: ‘Türk Lirasındaki Değer Kaybı Hiperenflasyon Dönemine Yol Açabilir’

Fransa merkezli Societe Generale bankası, Türk lirasındaki değer kaybının bir hiperenflasyon sürecine yol açabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 24 Kasım 2021 - 16:51 'de eklendi.
Abone ol

Societe Generale stratejistleri, yayımladıkları bir araştırma raporunda Türk lirasındaki erimeyi değerlendirdi.

Kurdaki değer kaybını durdurmak için seçeneklerin kısıtlı olduğunu öne süren stratejistler, düşük döviz rezervleri düşünüldüğünde sermaye kontrolünün ya da acil bir faiz artırımının seçenekler arasında bulunabileceğini yazdı.

Stratejistler, acil bir faiz artırımının daha olası bir senaryo olduğunu fakat mevduat çekme limiti gibi bazı sermaye kontrolü araçlarının kullanılmasının da mümkün olduğunu söyledi.   

Türkiye’nin bir ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya kalacağını henüz düşünmediklerini belirten Societe Generale stratejistleri, şirketlerin 2018’den beri döviz yükümlülüklerini ciddi şekilde düşürdüklerini ve borç çevirme oranlarının hala yüksek olduğunu dile getirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Societe Generale, Türk lirasına olan güvenin azalmasıyla insanların bankalara koşabileceğini, finansal piyasalardaki istikrarın bozulabileceğini ve Türk lirasındaki değer kaybının bir hiperenflasyon dönemine yol açabileceğini de belirtti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!