SON DAKİKA

FOX TV’DE HABER PROGRAMLARI KALDIRILIYOR

FOX TV’de yönetim yeni yılda haberi kaldırmayı mı hedefliyor? FOX’u, Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8 benzeri bir eğlence kanalına dönüştürme projesinin arkasında, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun verdiği 1 milyon TL tutarındaki cezanın etkisi var mı?

Bu haber 01 Ocak 2019 - 18:52 'de eklendi.
Abone ol

İktidarın özellikle medya sektöründe geride kalan 17 yılda tektipleştirdiği habercilik anlayışı Acun Ilıcalı’nın TV8’i satın almasıyla beraber farklı bir boyut kazanmıştı. Ilıcalı’nın gerekçe olarak gösterdiği eğlence kanalına dönüşme iddiası, TV8’de haber programlarını kaldırmasıyla sonuçlanmıştı.

Havuz medyası dışında ağır baskılar altında yayıncılık yapmaya çalışan az sayıdaki televizyonun durumuna bakıldığında, bu kanallarda muhalif çizgide haber politikalarını sürdürmenin güçlüğü hemen görülecektir. Acun Ilıcalı’nın iktidara yakın bir konumda olmasına rağmen haberden kaçıp, kanalı yalnızca eğlence odaklı bir çizgiye taşıması bu gelişmeler eşliğinde değerlendirildiğinde biraz da tehlikeden uzak durma anlamı taşımıyor mu?

2018’in son günlerinde FOX TV ana haber sunucusu Fatih Portakal’ın yayın sırasında Fransa’da Sarı Yeleklilerin eylemlerine vurgu yaparak, Türkiye’de toplumsal muhalefetin alındığını ve hak aramak için barışçıl protestoların mümkün olamayacağını söylemesinin ardından Erdoğan ‘’Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir sokağa çağırıyor. Haddini bir haddini. Bilmezsen haddini bu millet patlatır enseni.’’ ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerinin ardından Portakal hakkında ‘’Suç işlemeye alenen tahrik.’’ suçundan soruşturma başlatılmıştı. Üstüne üstlük yine iktidarın denetimindeki Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) FOX Ana Haber bültenine 3 kez durdurma ve kasım ayı reklam gelirinin yüzde 3’üne tekabül eden 1 milyon TL para cezası uygulamıştı.

Şimdi biraz geriye 2017 yılının aralık ayına dönelim.

Uzmanlık alanı eğlence olan Disney Grubu dünyanın en büyük medya devlerinden Rupert Murdoch’ın elinde olan, içinde FOX TV’nin bulunduğu 21st Century Fox’u 60 milyar dolara satın almıştı. O süreçte yeni patronun, “Ben böyle bir kanal istemiyorum. Haberden uzaklaşmaya, eğlenceye, yarışmalara, sinema ve dizilere yönelmeyi hedefliyorum.’’ diyebileceği üzerinde durulmuş ve ardından konu kapanmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Son gelişmeler yani FOX Haber üzerindeki baskıların artması ve RTÜK tarafından verilen 1 milyon TL’lik ceza aynı konuyu yeniden gündeme taşıdı. FOX TV yönetimi 2019’da Fatih Portakal’ın sunduğu ana haberle, İsmail Küçükkaya’nın sunduğu sabah programını yayından kaldırarak yalnızca eğlence kanalı olmayı planlıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!