SON DAKİKA

FOÇA’DA ‘SEÇMEN HAREKATI’

Yerel seçimler öncesi İzmir Foça’ya “seçmen harekatı” düzenlendi. İlçede.ki seçmen sayısının yaklaşık 5’te 1’i oranında yeni seçmen listelere eklendi.

Bu haber 19 Ocak 2019 - 14:46 'de eklendi.
Abone ol

İlçeye gönderilen 4 bin 2 uzman kursiyer, seçmen listelerinde askıya çıktı. Üstelik daha önce kurs görüp gidenler de listeden düşürülmedi. Böylece ilçede 22 bin civarındaki seçmen sayısı 26 bin 31’e yükseldi.

Geçen Haziran ayındaki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde bin 800 uzman kursiyer, Foça’ya gönderilmişti. Bu kişilerden 633’ü, Foça’dan ayrılmalarına karşın askıya çıkarılan seçmen listelerindeki yerlerini korurken, 3 bin 369 asker daha geçici görevle kurs için Foça’ya gönderilerek seçmen listelerine eklendi.

CHP Foça İlçe Başkanlığı, “seçmen harekatına” karşı ilk olarak Foça İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Dilekçede, ilçeden ayrılan 633 kişinin listelerden düşürülmesi istendi. Kurs görmek için yalnızca 3 aylına ilçeye gelen askerlerin, 5 yıl boyunca kenti yönetecek kişileri seçmek için oy kullanmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Seçmen sayısı göz önüne alındığında listeye eklenen askerlerin seçimin kaderini belirleyecek nitelikte olduğu, bunun da adil olmadığı kaydedildi. İlçe seçim kurulu da konuyla ilgili görüş almak için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. YSK’ya gönderilen yazıda “Nakillerini aldırmayan ve yeni kayıt olmak için müracaat eden askerlerle ilgili ne gibi bir işlem yapılacağının başkanlığımıza bildirilmesi arz olunur” denildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“İLÇEDEKİ SEÇİMİN KADERİYLE OYNAMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

CHP İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım, “Eğer bu askerler Foça’da oy kullanacaksa biz de başkan adayımızla, meclis üyesi adaylarımızla kışlaya girip oy isteyelim. Ama doğrusu kışlaya siyaset girmemesidir. Ya kendi ikametlerinde, ya da göreve başladıkları yeni yerde oy kullanmaları gerekir” dedi. Yıldırım, listelere eklenen asker kursiyerlerin oy kullanacağı sandıkların iktidarın denetimi altında olacağını ileri sürerek, “Listelere eklenen bu kişiler, aldıkları eğitimden sonra başarılı olurlarsa göreve başlayacak, atanacak kişiler. Dolayısıyla oy kullandıkları sandıklar kontrol altında olacaktır. Yani istenen oyu kullanıp kullanmadığı, atanıp atanmayacaklarını da belirleyecek. İlçedeki seçimin kaderiyle oynamalarına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Foça’da komando birliği bulunuyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!