SON DAKİKA

Flynn mahkemede ‘Ruslarla temaslarına dair FBI’a yalan söylediğini’ kabul etti

Flynn, ‘Rusya’nın eski Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile Aralık 2016’daki temasları hakkında yalan söylediği’ gerekçesiyle FBI’a teslim olarak mahkemeye götürüldü.

Bu haber 02 Aralık 2017 - 0:54 'de eklendi.
Abone ol

Flynn, ‘Rusya’nın eski Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile Aralık 2016’daki temasları hakkında yalan söylediği’ gerekçesiyle FBI’a teslim olarak mahkemeye götürüldü. Böylece Trump’ın ilk Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Savcı Robert Mueller ile işbirliği yapıp ‘itirafçı’ olduğu netleşti. Washington’a bağlı Columbia Bölgesi’nde başlayan ‘ABD’ye karşı Flynn’ davasında, emekli general, mahkeme önünde de suçunu kabul etti.

JUST IN: Former Trump national security aide Michael Flynn arrives at court ahead of expected guilty plea. https://t.co/zry8ksAAiy pic.twitter.com/gUFyg6TJ3B

— CNBC Now (@CNBCnow) 1 Aralık 2017

​’VATAN HAİNİ DEĞİLİM’

”Suçumu kabul etmem ve Özel Savcı ile işbirliği anlaşması yapmam, ailemin ve ülkemizin çıkarları doğrultusunda aldığım bir karardır” diyen Flynn, diğer yandan vatana ihanet suçlamalarını kesin bir dille reddetti. Emekli general, ”5 yılı ailemden uzakta muharebede geçmek suretiyle 33 yıl askerlik yaptıktan sonra ihanet ve benzeri rezilliklerle ilgili yalan yanlış suçlamalara aylarca göğüs germek zorunda kalmam son derece acı vericiydi” dedi. FBI’a yalan söylemek suçuna 5 yıl hapis cezası istenebiliyor.

BEYAZ SARAY: SADECE KENDİNİ BAĞLAR

Beyaz Saray avukatı Ty Cobb, Flynn’in suçunu kabul etmesinin sadece kendisini bağladığını, başka kimseyi zan altında bırakmadığını söyledi. Yani Trump’ın suçlanmadığına işaret etti.

‘EMRİ TRUMP VERDİ DİYECEK’

Ancak ABC’nin teyit edilmeyen bir haberinde, ‘Flynn’in Ruslarla temas kurmasını emredenin Trump olduğuna dair ifade vermeye hazırlandığı’ iddia edildi. Eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort, sağ kolu Rick Gates ve  dış poliitka danışmanı George Papadopolous’dan sonra Flynn, Trump’ın ekibinden hakkında iddianame hazırlanan 4. kişi.

‘BİLE İSTEYE YALAN SÖYLEDİ’

Trump’ın ekibinin Rusya ile gizli anlaşma yaptığı ve Rusya’nın Kasım 2016’daki ABD Başkanlık seçimine Trump lehine müdahale ettiğine dair bugüne dek kanıtlanamamış iddialarla ilgili FBI soruşturma yürütüyor. ABD Adalet Bakanlığı, Mayıs 2017’de eski FBI Başkanı Robert Mueller’i bu soruşturmanın başına özel savcı olarak atamıştı. Mueller’in bugün mahkemeye gönderdiği iddianamede, ”Flynn, isteyerek ve bilerek yanlış bilgi vermiş, uydurma ve yalan açıklamalar yapmış, FBI ajanlarını yanlış yönlendirmiştir ve bunların hepsi ABD hükümetinin yargı yetkisinin kapsamına girmektedir” denildi.

DAMAT KUSHNER’İN ELİ

İddianameye göre Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in talimatıyla 22 Aralık 2016’da Kislyak ile görüşmesinde Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’in Yahudi yerleşimleri aleyhine oy vermemesini isteyen emekli general, 29 Aralık 2016’daki görüşmede ABD’nin yaptırımlarına Rusya’nın çok sert misillemede bulunmamasını talep etti. Ama FBI’a verdiği ifadelerde bu görüşmelerin içeriğiyle ilgili yalan söylediği ifade edildi. Kasım 2016 seçimini kazanan Trump başkanlık koltuğuna 20 Ocak’ta oturduğundan, ara dönemde ekibinin hassas diplomatik görüşmeler yapma yetkisinin bulunup bulunmadığı tartışmalı. Flynn’in önce inkar edip sonra kabul ettiği görüşmeler, Trump’a danışmanlık macerasının 13 Şubat 2017 tarihinde 24 günde bitmesine yol açmıştı.

‘TÜRK HÜKÜMETİYLE ANLAŞMALARINA DAİR YALAN BEYAN’

İddianamede Flynn’in, 7 Mart 2017’de şirketinin lobicilik faaliyetleriyle ilgili bildiriminde Türk hükümetiyle yaptığı anlaşmalar konusunda yalan ve eksik beyanda bulunduğu da iddia edildi.

‘ANKARA İÇİN LOBİCİLİK’

Beyaz Saray’a girmesinin öncesinde Rusya ve Türkiye için lobicilik faaliyetleri bilinen Flynn, istifasının ardından Fethullah Gülen krizinde Türk hükümetinin çıkarlarını temsil etmek için 500 bin dolarlık ödeme aldığını bildirdi. Ama ardından ara dönemde Türk hükümetinin temsilcileriyle Fethullah Gülen’i ABD’den İmralıya kaçırması için 15 milyon dolar teklif edilen görüşmeler yaptığı iddia edildi. İddiaların Mueller tarafından soruşturma kapsamına sokulduğu ve bununla ilgili tanık ifadeleri alındığı medyaya yansıdı.

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!