SON DAKİKA

FLAŞ İDDİA: IŞİD LİDERİ BAĞDADİ ÖLDÜRÜLDÜ MÜ?

ABD Başkanı Donald Trump, içeriğine dair bilgi vermeden “Çok büyük bir şey oldu!” yazan bir tweet paylaştı. İddialara göre terör örgütü IŞİD’in lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurması bekleniyor.

Bu haber 27 Ekim 2019 - 12:24 'de eklendi.

Beyaz Saray Sözcüsü Hogan Gidley tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın TSİ 16:00’da ‘önemli bir açıklama’ yapacağı belirtildi.

Trump ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çok büyük bir şey oldu” derken, bahsettiği konunun içeriğine dair bir bilgi vermedi.

“BAĞDADİ İDLİB’DE ÖLDÜRÜLDÜ” İDDİASI

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin Suriye’nin İdlib vilayetinde, Türkiye sınırına yaklaşık 7 kilometre mesafedeki Barişa köyünde düzenlenen operasyonla ABD tarafından öldürüldüğü iddia ediliyor. Newsweek dergisi amerikan güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde operasyonun dün yapıldığını belirtirken, Reuters’a konuşan iki Iraklı güvenlik kaynağı da Bağdadi’nin Türkiye sınırına kaçmaya çalışırken kişisel korumasıyla birlikte öldürüldüğünü öne sürdü.

“AİLESİNİ TÜRKİYE ÜZERİNDEN KAÇIRMAYA ÇALIŞIYORDU”

Iraklı kaynaklardan biri, “Suriye içindeki kaynaklarımız, Bağdadi’yi takip etmekle görevli Iraklı istihbarat timine şunu teyit etti ki, Bağdadi ailesini İdlib’den Türkiye sınırına doğru çıkarmaya çalışınca saklanma yeri ortaya çıkınca, şahsi korumasıyla birlikte öldürüldü” dedi. Irak devlet televizyonunun, Bağdadi’nin öldürülme anının görüntülerini yayınlayacağı da belirtildi.

İRAN: BİZE DE BİLGİ VERİLDİ

Reuters’a konuşan İranlı güvenlik kaynakları da, Suriyeli yetkililerin İran yönetimine el Bağdadi’nin öldürüldüğü konusunda bilgi verdiğini söyledi.

NEWSWEEK: KENDİNİ PATLATTI

Newsweek dergisi ise üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı haberde, ABD Başkanı Donald Trump’ın özel kuvvetlere yaklaşık bir hafta önce ‘çok gizli’ bir operasyon emri verdiğini yazdı. Dergiye göre dün düzenlenen operasyonda, Amerikan özel kuvvetleri Barişa köyündeki bir yerleşkeye önce hava saldırısı, ardından da baskın düzenledi. Kısa süreli çatışmanın ardından Bağdadi’nin üzerindeki intihar yeleğini patlatarak kendini öldürdüğü belirtiliyor.

“İKİ KARISI DA İNTİHAR SALDIRISI DÜZENLEDİ”

İddiaya göre, IŞİD liderinin iki karısı da baskın sırasında can yeleklerini patlatarak kendilerini öldürdü.

Newsweek’e konuşan Amerikalı yetkililer, olay yerinden DNA örnekleri alındığını, ölen kişinin Bağdadi olup olmadığının DNA testleri ile biyometrik incelemelerin ardından resmileşeceğini söyledi.

“TÜRKİYE’YE HABER VERİLMEDİ”

Dergiye konuşan bir Pentagon yetkilisi, operasyondan önce Türkiye’ye haber verilmediğini söyledi.

Bağdadi’nin öldürüldüğü bilgisi henüz resmen teyit edilmiş değil. ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün TSİ 16.00’da yapacağı açıklamada IŞİD liderinin öldürüldüğünü dünya kamuoyuna duyurması bekleniyor.

EBUBEKİR EL BAĞDADİ KİMDİR?

İbrahim Avad İbrahim el-Bedri yani Ebubekir el-Bağdadi, 1971 yılında Irak’ın Samarra kentinde, alt orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu.

Ebubekir el-Bağdadi’nin ailesi dindarlığıyla biliniyor ve ailenin parçası olduğu aşiret Muhammed Peygamber’in soyundan geldiğini iddia ediyordu.

Bağdadi gençlik yıllarında Kuran-ı okuma konusunda tutkuluydu. Genç Bağdadi için şeriat kurallarına riayet de çok önemliydi.

EĞİTİM DURUMU

Bağdadi üniversite eğitimi için İlahiyat alanını seçti.

1996’da Bağdat Üniversitesi’nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu.

Daha sonra ise Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi’nde Kuran çalışmaları alanında 1999’da yüksek lisans, 2007’da doktorasını tamamladı.

Bağdadi lisans eğitiminin ardından 2004 yılına kadarki dönemi Bağdat’ın Tobçi mahallesinde, iki eşi ve altı çocuğuyla birlikte geçirdi.

Yerel bir camide mahallenin çocuklarına Kuran okuyordu. Aynı zamanda caminin futbol takımının yıldızıydı.

Amcası, mezuniyeti sonrası dönemde Bağdadi’yi, Müslüman Kardeşler hareketine katılmaya ikna etti.

Bağdadi kısa süre içinde, hareket bünyesindeki az sayıdaki, şiddet yanlısı ultra-muhafazakârın cazibesine katıldı ve Selefi cihatçılığı benimsedi.

ABD GÜÇLERİ TARAFINDAN TUTUKLANDI, 1 SENE SONRA SERBEST BIRAKILDI

Irak’ın 2003’te ABD öncülüğündeki güçler tarafından işgalinden birkaç ay sonra Bağdadi, Ceyş Ehl el-Sünni ve el-Cemah adlı isyancı örgütün kurulmasına yardım etti.

ABD güçleri Şubat 2004’te Bağdadi’yi Felluce kentinde tutukladı ve 10 ay boyunca kalacağı, Bucca Campı’ndaki tevkif merkezine götürdü.

Tutukluk sürecinde Bağdadi, kendini dini konulara adadı, Cuma hutbesi okudu, mahkûmlara namaz kıldırdı ve onlara dersler verdi.

Onunla birlikte kalan mahkûmlardan birine göre Bağdadi, Saddam’a sadık insanlarla cihatçıların karışık kaldığı tevkif evindeki rakip gruplar arasında faaliyet gösterme konusunda becerikliydi.

Bağdadi buradaki birçok grup arasında ittifaklar kurdu ve Kasım 2004’te serbest bırakılması ardından da onlarla iletişime devam etti.

Serbest kalmasından sonra Bağdadi, Ürdünlü Ebu Musab El-Zerkavi’nin başında olduğu, El Kaide’nin yerel ayağı olan Irak El Kaidesi’nin sözcüsüyle temas kurdu.

Bağdadi’nin dini bilgisinden etkilenen sözcü, ultra-muhafazakâr İslam’ın ilkelerine bağlı kalacak şekilde Irak El Kaidesi’nin propagandasını yapması için onun Şam’a gitmesine ikna oldu.

Zerkavi, Haziran 2006’da bir ABD hava saldırısında öldürüldü ve yerine Mısırlı Ebu Eyyüp El-Masri geldi.

IİD’DEN IŞİD’E EVRİLMESİ

Aynı yılın Ekim ayında Masri, Irak El Kaidesi’ni dağıttı ve Irak İslam Devleti (IİD) örgütünü kurdu. Grup, özel olarak El Kaide’ye bağlılığını bildirmeye devam etti.

Dini konulardaki yeterliliği ve Irak İslam Devleti’ni kuran yabancılarla, örgüte daha sonra katılan yerel Iraklılar arasında köprü kurmasındaki yeteneğiyle Bağdadi, grup içinde istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Önce örgüt bünyesindeki Şeriat Komitesi’nin yöneticisi oldu ve örgütün emirinin Ebu Ömer El-Bağdadi olmasını kararlaştıran 11 üyeli Şura Konseyi’ni seçti.

Bağdadi daha sonra örgütün Koordinasyon Komitesi’ne atandı ve grubun Irak’taki komutanlarının iletişimini denetledi.

Örgütün kurucusu ve emirinin Nisan 2010’da ölmeleri ardından Şura Konseyi Ebubekir El-Bağdadi’yi yeni emir seçti.

Bağdadi, ABD ordusuna ait özel güçler tarafından büyük ölçüde yok edilen örgütü yeniden inşa etmeye koyuldu.

2011’de Suriye’deki kargaşadan yararlanmak isteyen Bağdadi, Suriye’deki örgüt üyelerinden birine, Suriye’de gizlice Irak İslam Devleti’nin bir kolunu kurmasını istedi.

Bu örgüt daha sonra Nusra Cephesi adıyla kamuoyu tarafından tanınacaktı.

Bağdadi kısa süre sonra Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Colani ile anlaşmazlığa düştü.

Bunun nedeni, El-Colani’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan ana akım Sünni muhaliflerle işbirliği yapmak istemesiydi.

Bağdadi ise Esad’la mücadelenin peşinden gitmeden önce kaba güce dayanarak bir devlet kurmak istiyordu.

2013 baharında Bağdadi, Nusra Cephesi’nin Irak İslam Devleti’ne katıldığını ve ortaya çıkan yeni örgütün adının IŞİD olduğunu açıkladı.

El Kaide lideri Ayman El-Zevahiri Bağdadi’ye, Nusra Cephesi’nin bağımsızlığın sağlamasını emretti. Bağdadi ise emri yerine getirmedi.

Şubat 2014’te Zevahiri IŞİD’i El Kaide’den çıkardı.

IŞİD buna Nusra Cephesi’yle çatışarak ve Suriye’nin doğusunda elinde tuttuğu, Bağdadi’nin sert dini kuralları dayattığı yerlerdeki gücünü pekiştirerek cevap verdi.

Buralardaki gücünü garantiye alması ardından Bağdadi adamlarına, Irak’ın batısına doğru genişleme emri verdi.

Temmuz 2014’te IŞİD Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirdi.

Bundan kısa bir süre sonra da Bağdadi “halifelik” ilan etti ve örgütün adını “İslam Devleti” olarak değiştirdi.

ÖLÜM HABERLERİ

Medya bugüne kadar Bağdadi’nin ölümü iddiasıyla ilgili çeşitli kereler haberler yayımladı ancak daha sonra bu bilgilerin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Ama eğer Bağdadi ölürse örgüt; yetenekli bir arabulucuyu, acımasız bir siyasetçiyi, bir din âlimini ve soylu kökleri olan bir kişiyi (ki bu neredeyse devlet kurmuş küresel düzeyde bir militan örgütün lideri için sıra dışı bir kombinasyon) kaybetmiş olacak.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin Suriye’nin İdlib vilayetinde düzenlenen operasyonla öldürüldüğü iddia edildi. Reuters’a konuşan iki Iraklı güvenlik kaynağı, el Bağdadi’nin Türkiye sınırına kaçmaya çalışırken kişisel korumasıyla birlikte öldürüldüğünü söyledi.

Reuters’a konuşan İranlı güvenlik kaynakları ise İran yönetimine el Bağdadi’nin öldürüldüğü konusunda bilgi verildiğini belirtti.

Bağdadi’nin öldürüldüğü bilgisi henüz resmen teyit edilmiş değil. ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün TSİ 16.00’da yapacağı açıklamada IŞİD liderinin öldürüldüğünü dünya kamuoyuna duyurması bekleniyor.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!