SON DAKİKA

Flaş İddia: ‘Almanya’dan Türkiye’ye 1.6 Milyar Avroluk Altın Kaçırıldı’

Alman basını, Köln’de faaliyet yürüten bir finans çetesinin Türkiye’ye 1,6 milyar avro değerinde altın kaçırdığını öne sürdü.

Bu haber 01 Temmuz 2021 - 20:18 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Alman Basın Ajansı (DPA) tarafından okuyuculara duyurulan haberde, ağırlıklı olarak Almanya’nın Köln kentinde faaliyet yürüten, kuyumcular ile finansçılardan oluşan bir çetenin 7,5 tona yakın altını kaçak yollarla İstanbul’a soktuğu öne sürüldü.

Alman Cumhuriyet savcısı René Seppi’ye göre, soruşturma listesinde 53 şüpheli var. Üç zanlı halen gözaltında. İstanbul’dan kuyumculuk yapan çete liderinin memleketinde saklandığına inanılıyor ve aranıyor. Gruba yönelik suçlamalar kara para aklama, dolandırıcılık ve Ödeme Hizmetleri Denetleme Yasası’nın (ZAG) ihlalinden suç örgütü kurmaya kadar uzanıyor.

“UYUŞTURUCU PARASI AKLANDI”

Haberde çetenin, bir tür kara para aklama sistemi olan Hawala’ya benzer bir yöntemle, Hollanda’dan gelen, başta uyuşturucu olmak üzere kaçakçılıktan elde edilen gelirleri akladıkları ifade ediliyor.

Bu bağlamda, Keupstrasse kentinde kuyumculuk işi yapan çetenin sözde liderlerinden birinin yasadışı yollarla 50 milyon avro akladığı ve bu işlemden yaklaşık yüzde 1 komisyon aldığı öne sürülüyor.

Atatürk'ün Katilleri

YÖNTEM

Habere göre çete, kara para aklama faaliyetlerinde oldukça basit bir prosedür izliyor.

Para, önce eski tarihli altınlar ve diğer değerli metallere yatırılıyor, daha sonra eritilip külçeler haline getiriliyor ve resmi gümrük belgeleriyle Türkiye’ye gönderiliyor ve orada yeniden paraya çevriliyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!