SON DAKİKA

FEYZİOĞLU’NA TEPKİLER DEVAM EDİYOR! TBB’DE PEŞ PEŞE İSTİFALAR

Çoklu baro düzenlemesi tartışmalarıyla ilgili olarak TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği Emek Komisyonu başkanı ve üyeleri görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Bu haber 12 Temmuz 2020 - 22:53 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye Barolar Birliği Emek Komisyonu başkanı Av. Ali Çetin Aygün ve komisyon üyeleri, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun tutumuna tepki olarak görevlerinden istifa ettiklerini bildirdi.

İstifa metninde, “Gerek avukatlara ve gerekse Baro Başkanlarına karşı güvenlik güçlerinin “Avukatlık Mesleğinin Onuruna Yakışmayan” tutum ve hukuksuzlukları karşısında TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun gösterdiği pasif ve hatta mesleğin ve meslektaşlarının karşı safında yer alan davranışlarını, en üst meslek kuruluşumuz olan TBB Kurumsal kimliğine yakıştıramadığımızdan, mevcut görevimize, şu andaki TBB Başkanı ile devam etmemizin mümkün olmayacağı açıkça ortadadır” denildi..

İstifa metninin tamamı şöyle:

“TBB. Emek Komisyonu Yürütme Kurulu olarak, büyük bir özveri ile bu güne kadarki başarılı etkinlikleri TBB. Genel Kurulu faaliyet raporlarında ve Web sayfalarında, basında yer almış olan Komisyonumuz, Başkan ve üyeleri ile tüm avukatlarımızın örgütlü birliği olarak gördüğümüz kurumumuzu yüceltme, öne çıkarma amacı ile gereken tüm gayretleri göstermiştir.

Ancak; son yaşanan gelişmeler ve Avukatlık Kanunu değişikliğinin gündeme geldiği süreçte, gerek avukatlara ve gerekse Baro Başkanlarına karşı güvenlik güçlerinin “ Avukatlık Mesleğinin Onuruna Yakışmayan” tutum ve hukuksuzlukları karşısında TBB. Başkanı Sn. Metin Feyzioğlu’nun gösterdiği, pasif ve hatta mesleğin ve meslektaşlarının karşı safında yer alan davranışlarını, en üst meslek kuruluşumuz olan TBB. Kurumsal kimliğine yakıştıramadığımızdan, mevcut görevimize, şu andaki TBB.Başkanı ile devam etmemizin mümkün olmayacağı açıkça ortadadır.

“Atalet içerisinde Adalet aranmaz”. Savunma mesleğinin temsilinde, “Liyakat, Dirayet, Basiret” gerekir.

80 Baro Başkanımızın hukuka uygun ve Anayasal hak kullanımı ile gerçekleşen dirençli mücadelesinin, antidemokratik ve hukuk dışı yollar ve bahaneler ile engellenmesini, Başkanların, insanlık dışı abluka alında eziyetlere maruz bırakılmasını, “Meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları” olan Baroların işlevsiz hale getirilişini, “Yargı Erki” içerisindeki bağımsız yerinden koparılıp, “Yürütme Erki” talimatlarına boyun eğdirilişini, “Paralel Baro”, “Antidemokratik Temsil” uygulamasının yasalaşma sürecini suskunluk içerisinde ve adeta tribünlerden izleyen, Türkiye Barolar Birliğinin, bütün baroların katılımı ile oluşan bir kuruluş ve tüm avukatların örgütlü çatısı olduğunu unutan ve umursamayan bir tavır içerisindeki anlayış ile birlikte yol yürümemiz, artık imkânsız bulunmaktadır.

Ve unutulmamalıdır ki; Sn.Metin Feyzioğlu ile birlikte bu suskunluğa ortak olanlar ve bireysel geleceklerini, savunma mesleğimizin temsilinin üzerinde tutanlar, tarihsel sorumluluklarından kurtulamayacaklardır.

Kutsal savunma hakkını ve temsilini; eşitlik, adalet ve özgürlük içerisinde savunmaya devam etmek üzere, hukuksuzluğa karşı suskun ve seyirci kalan değil, direnen savunma saflarında yerimizi koruyarak, aşağıda isimleri bulunan TBB. Emek Komisyonu Başkan ve Yürütme Kurulu üyeleri olarak, görevimizden ayrıldığımızı, TBB. Başkanlığı “Sayın Makamına” arz ediyoruz.

   Av. Ali Çetin AYGÜN.                                     Av.Selçuk ERTAN

 
TBB.Emek Komisyonu Başkanı                             Başkan Yardımcısı

(Karabük Önceki Baro Başkanı)                        (DİSK Hukuk Müdürü)

Av. Sadık Onur GELBAL                                    Av.Necati ERDEM

         Sayman Üye                                                            Üye     

                                                                 (Adana Barosu Önceki Başkanı)

  Av.Hasan ERDEM                                               Av.Ayça ULAŞ  

 
           Üye                                                                      Üye

(İstanbul Barosu İş Hukuku                     (İstanbul Barosu İş Hukuku

Komisyonu Başkanı)                                        Komisyonu Üyesi)

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!