SON DAKİKA

FETÖ’nün Para Trafiğiyle İlgili Sorulara Bakan Elvan’dan ‘Sır’ Yanıtı

Bakan Lütfi Elvan, Gülen cemaatinin para trafiğine ilişkin sorulara ‘yetkililere iletiliyor’ yanıtı vererek, bilgi vermenin ‘sırrın ifşası’ olacağını söyledi.

Bu haber 11 Mayıs 2021 - 0:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hazine ve Maliye Bakanlığı, MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu’nun geçen yıl ‘FETÖ’nün para trafiği içinde tespit edilen finansal işlem sayısı ile askıya alınan para miktarı hakkındaki sorularına “sırrın ifşası” gerekçesiyle yanıt vermedi.

MHP’li Tamer Osmanağaoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Osmanağaoğlu, önergede, Gülen cemaatinin yurt içinde ve dışında faaliyetlerine devam ettiğinin kamuoyuna yansıyan haberlerden ve İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalardan net şekilde anlaşıldığını kaydetti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre özellikle cemaatin mali ayağına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla birlikte örgütün mali akışı sağlayabilmek için farklı yol ve yöntemler kullandığının bilinen bir gerçek olduğunu ifade eden Osmanağaoğlu, “15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından, o döneme kadar Türkiye’den yurt dışına olan para akışı belirli bir dönem yurt dışından yurt içine dönmüş, yurt içindeki örgüt üyelerinin ihtiyaç ve motivasyonunun sağlanması için mali destek sunulmuştur. Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan görüntülerde ABD’de reklam panolarına verilen reklamlara Türkiye ve Cumhurbaşkanımız aleyhine görseller yansıtılmış, kara propagandanın bir diğer örneği sergilenmiştir. Bu görsellerde reklam maliyetlerinin Türkiye’deki örgüt üyelerinden temin edildiği ifade edilmiştir. Şimdiye kadar çok değerli çalışmalara imza atan MASAK’ın bundan sonra da hassasiyetle FETÖ’nün mali ayağına ilişkin çalışmalarını devam ettireceğine inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri

HAZİNE BAKANI ‘YETKİLİLERE İLETİLİYOR’ YANITI VERDİ

Osmanağaoğlu’nun önergesinde “2020 yılında, FETÖ para trafiği içinde tespit edilen finansal işlem sayısı kaçtır? FETÖ para trafiği içinde gerçekleştirilen ve tespit edilen finansal işlemler kapsamında askıya alınan para miktarı ne kadardır?” sorularını yönelttiği Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise MHP’li vekilin sorularına, “Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 231. maddesinde belirtilen görev ve yetkiler kapsamında gerekli çalışmalar yürütülerek çalışmaların sonuçları yetkili makamlara iletilmekte olup yürütülen çalışmaların mahiyet ve detayına dair bilgilerin açıklanması 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanunun 22. maddesi uyarınca ‘sırrın ifşası’ kapsamında yer almaktadır” yanıtını verdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!