SON DAKİKA

FETÖ, emniyeti harf kodlarıyla fişlemiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün Emniyet’teki mahrem hizmetleri kapsamında yapılan çalışmada, tüm emniyet personelinin FETÖ tarafından fişledikleri belirlendi.

Bu haber 25 Ağustos 2017 - 3:04 'de eklendi.
Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün Emniyet’teki mahrem hizmetleri kapsamında yapılan çalışmada, tüm emniyet personelinin FETÖ tarafından fişledikleri belirlendi.

Başsavcılıkça FETÖ’nün Emniyet’teki mahrem hizmetler Ankara yapılanması içinde yer aldıkları belirlenen 731 kişi hakkında hazırlanan iddianameye göre, 18 Nisan 2017’de savcılığa müracaat eden bir kişi, FETÖ’nün emniyet mahrem hizmetler yapılanmasıyla ilgili açıklamada bulunmak istediğini belirterek 1 cep telefonu ve 2 micro SD kartı teslim etti.

‘Garson’ ismiyle 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu hükümleri uygulanarak gizli tanık sıfatıyla ifadesi alınan kişi, verdiği kartlarda 4 bin 700 civarında FETÖ mensubu kişinin bilgilerinin yer aldığını belirtti. Eski mahrem imam olduğunu söyleyen gizli tanık ‘Garson’, emniyet teşkilatındaki FETÖ mensubu şahısların en üst düzey sorumlusunun Temel Alsancak olduğunu, Alsancak’tan önce bu görevi Hamza Sevinç adlı kişinin yürüttüğünü söyledi.

‘HİMMET OLARAK TOPLANAN KAYNAK, KİŞİSEL AMAÇLAR İÇİN KULLANILDI’

Gizli tanık, zaman içerisinde bazı mahrem imamlar tarafından himmet olarak toplanan kaynağın kişisel amaçlar doğrultusunda kullanıldığını ve insanların sömürüldüğünü düşünmeye başladığı için örgütten soğumaya başladığını, darbe girişiminden sonra da örgütle irtibatını tamamen koparmaya karar verdiğini ifade etti.

‘TÜRKİYE’DEKİ TÜM POLİS MEMURLARIYLA İLGİLİ BİLGİLER KODLANDI’

Teslim edilen kartlar içerisinde yer alan dosyalar ve dosya içeriklerinde geçen harflerden oluşan kodları da açıklayan gizli tanık, kartlar içindeki ‘Güncel Liste Kitabı’ başlıklı dosyada Türkiye’de görev yapan tüm polis memurlarıyla ilgili bilgiler bulunduğunu bildirdi. Buna göre, ‘N’ alt başlığıyla bu kişilerin sicilleri, ‘YO kazanma durumu’ alt başlığıyla memurluktan amirliğe geçiş sınavını kazanıp kazanmadığı, ‘A’ başlığı altında 5 bölgeye bağlı ‘küçük bölge’ denilen alt bölgeler kodlandı. Bilgiler arasında, örgüt üyesi olsun olmasın Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan tüm görevlilerin isimleri, soyadları, cinsiyeti, çalıştıkları birim, telefon numaraları, medeni durumu, evli olanların eşlerinin isimleri, meslekleri listelendi.

‘FETÖ’YE BAKIŞ AÇISINA GÖRE GRUPLANDIRMA’

‘Eş devam’ başlığıyla eşlerinin sohbet toplantılarına katılıp katılmadığı, ‘2015 Mart alan’ başlığı altında emniyet personelinin FETÖ’ye bakış açısının ne olduğu bilgileri toplandı. Bu başlık altında, ‘O’ ibaresiyle 2014 yılından sonra polis okullarına girdiği için hakkında yeterli bilgi sahibi olunamayan kişiler, ‘AD’ ibaresiyle alan dışı, yani örgüt içerisinde yer almayan kişiler, ‘C’ ibaresiyle daha önce sohbetlere katılmış ancak daha sonra irtibatını kesmiş kişiler, ‘Dil’ ibaresiyle örgüt üyesi olmayan ancak muhafazakar olduğu değerlendirilerek örgüte dahil etme potansiyeli olduğu düşünülen kişiler fişlendi. ‘Dil’ ibaresi kendi içerisinde üçe ayrılarak, ‘Dil1’ örgüte dahil edilmesi zor, ‘Dil2’ orta zorlukta ve ‘Dil3’ örgüte dahil edilmesi kolay kişiler olarak ayırt edildi.

‘YÖNETİCİLİK VASFI OLUP OLMAYANLAR AYRILDI’

‘EA’ ibaresiyle FETÖ’ye üye olan ancak belli başlı noktalarda eksikliği olduğu değerlendirilenler, ‘EAV’ ibaresiyle ikinci derece memurlardan sorumlu vekil olarak görev yapan kişiler, ‘Saya’ ibaresiyle herhangi bir zaaf ve eksiği görülmeyen, tamamen kendisini örgüte teslim etmiş ve FETÖ’nün talimatlarından kesinlikle çıkmayacağı değerlendirilenler, ‘Say’ ibaresiyle yine kendisini tamamen FETÖ’ye teslim etmiş olup talimatlarından dışarı çıkmayacak ancak idarecilik vasfı olmayan kişiler, ‘Sayv’ ibaresiyle yöneticilik vasfı olan, kendisini FETÖ’ye teslim etmiş, sivilin olmadığı durumlarda sohbet hocalığı yapabileceği değerlendirilenler kodlandı.

’17-25 ARALIK AYRIMI’

17-25 Aralık sürecinden sonra FETÖ’den kopmuş olan ancak tekrar dahil edilmeye çalışılan kişileri de listeleyen FETÖ, 17-25 aralık sürecinden sonra açığa alınan polisleri de kategoriye ayırdı. Buna göre, ‘C’ ibaresiyle daha önce FETÖ sohbetlerine katılmış ancak mevcut durumda irtibat kurulamayan kişiler sınıflandırıldı. Bu kişiler, ‘düzenli görüşülen’, ‘düzenli görüşülmeyen’, ‘boşta olan’, ‘atanmış’, ‘atanmamış’ şeklinde ‘SCA’, ‘SCC’, ‘SCD’, ‘SCDA’, ‘SCE’ ibareleriyle kodlandı.

”ALEVİLER’ DİYE AYRI BİR KATEGORİ MEVCUT’

Gizli tanığın ifadesindeki bilgilere göre, diğer fişlemeler şu şekilde yapıldı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘DA’: Daha önce örgüt ile ilişkisi olup sonradan örgütten ayrılarak örgüt aleyhine faaliyette bulunduğu değerlendirilen ve zarar verme potansiyeli olan kişiler,

‘DP’: Eskiden örgüt ile daha önce ilişkisi olup sonradan örgütten ayrılan, örgüte düşman olarak görülmekle birlikte etkili olamayacağı değerlendirilen kişiler,

‘EBL’: Aleviler,

‘EDL’: Örgüt mensubu olmayan ancak bir düşmanlığı da olmadığı düşünülenler,

‘EDLGA’: ‘EDL’ grubundan olup, örgüte üye olanları amirlerine karşı açıklayanlar,

‘GA’: Örgüt mensubu olmayan ancak örgüt mensuplarını bilip onları amirlerine ifşa eden kişiler,

‘JHL’: Örgüt mensubu olmayan ancak imam hatip lisesi geçmişi olanlar,

‘MENFİ’: Örgüt mensubu olmayan ve örgüte zarar verme potansiyeli olan kişiler,

‘MML’: Örgüt mensubu olmayan ve örgüte zarar verme potansiyeli olan yani düşman olarak görülenler,

‘MNML’: ‘AD’ sütununda diğer cemaatlere mensup kişiler.

‘MAHREM İMAMLAR, ‘KARŞI CİNSE ZAFİYETİ OLANLAR’ VE ‘SİGARA İÇENLER’ DİYE FİŞLENDİ’

Örgütün mahrem imamlarının üyelerini de kendi içlerinde ‘karşı cinse zafiyeti olanlar’, ‘dersleri aksatanlar’, ‘sigara içenler’ şeklinde fişledikleri ortaya çıktı.

Gizli tanığın verdiği kartta, ‘TÜM LİSTE KİTABI’ başlığı altında, Emniyet Genel Müdürlüğündeki tüm personelin FETÖ açısından derecelendiren excel tablo yer aldı. FETÖ mensubu olan/olmayan tüm personelin ayrımının yapıldığı ve 2016 Nisan ayında hazırlanan listede, tüm görevli personelin adı, soyadı, medeni durumu, sicili, göreve başlama yılları, TC kimlik numaralarını, okul bilgileri yer aldı. Personelin, ‘Polis Akademisinden yeni mezun’, ‘cuma namazlarını kılan’, ‘örgüt mensubiyeti olan ancak örgüte bağlılığı alt seviyede’, ‘cemaat mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı üst seviyede’ şeklinde gruplara ayrıldığı da görüldü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!