SON DAKİKA

FEDERİCA MOGHERİNİ: DEMİRTAŞ’IN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ

Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn tarafından ortak basın toplantısında buluştu. Mogherini ‘Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Bu haber 22 Kasım 2018 - 22:34 'de eklendi.
Abone ol

AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı yaklaşık 1.5 sene sonra bugün Ankara’da yeniden toplandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada “Türkiye AB ilişkilerinin stratejik önemini bir kere daha vurguladık. Türkiye AB’ye aday ülkedir. Karşımıza siyasi engeller çıkarılmamalı. Türkiye’yi dışlayan aday bir ülke olduğunu inkar eden açıklamaların hiçbir önemi yoktur. Komisyon sözcüsünün yaptığı açıklama önemlidir” diyen Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

AB’nin özellikle kilitlediği kapıları kendi için açması gerektiğini öneriyoruz. Diğer taraftan 18 Mart mutabakatının tam anlamıyla her iki tarafın uygulaması iki tarafın yararınadır. İyi bir iş birliğimiz var ama AB’nin 18 Mart Mutabakatı’nın bazı koşullarını uygulaması gerekiyor. bu mutabakatın içinde 5 fasılın açılması var fakat bazı ülkeler sebebiyle bu fasıllar açılmamıştır. Gezi olaylarından bu yana halkın iradesiyle seçilmiş hükümeti devirmek için çok sayıda girişimler oldu. Yüksek Düzeyli Siyasi Toplantıları’n yanında AB ile diğer alanlarda da ilişkimiz var. Bu toplantıları önümüzdeki süreçte de sürdürmemiz gerekiyor. Avrupa’da parlamento seçimleri var, Brexit devam ediyor.

— Terörle mücadele özellikle hem bizim hem de AB için önemlidir. Ülkemiz ve AB ülkeleri terör saldırılarına maruz kalmıştır. Her alanda AB ile yakın iş birliği içinde olmamız iki tarafın yararınadır. AB’den somut destek beklemek en doğal hakkımızdır. En son PKK ile ilgili alınan karar önemlidir. AB ile terörle mücadelemizde daha çok destek bekliyoruz.

— Gümrük birliğinin güncellenmesi her iki tarafın yararınadır. Son zamanlarda AB tarafında İPA kesinti gördük. Bu kesintiler Türkiye ekonomisini batırmaz ama Avrupa Birliği imajını olumsuz etkiler. Vize muafiyeti konusu ele aldık. Vize serbestisi için 72 kriterden 7 kriter kalmıştı. 6’ya düştü. Ne yapacağımızı bugünkü toplantıda da ele aldık. İnşallah bir önce vize serbestisine de geçmiş olacağız. Balkanlar, Suriye, Irak, Libya, Yemen gibi konuları ele alacağız.

‘AVRUPA BİRLİĞİ, TÜRKİYE’Yİ GÜÇLÜ GÖRMEK İSTİYOR’

Çavuşoğlu’ndan sonra sözü, Federica Mogherini aldı. “Bugünkü toplantıyı çok verimli bir toplantı olarak değerlendirmek istiyorum. Düşüncelerimizi, vizyonumuzu ve gelecek hedeflerimizi görüşme imkanımız oldu. Son derece pozitif, yapıcı, açık ve dürüst bir toplantı gerçekleştirdik” ifadesini kullanan Mogherini, sözlerine “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib konusundaki memorandum konusunda önemli çalışmalar yapmıştır. Bunun uygulanması oldukça önemlidir. Türkiye’nin bu konudaki öneminin altını çizmek istiyoruz” diye devam etti.

Mogherini şunları kaydetti:

— AB Türkiye’ye göç krizinde destek vermeye devam edecektir. Bizim ortaklığımız ve iş birliğimiz oldukça önemli. Suriye, Irak, İran, Orta Doğu barış süreci ve körfez bölgesi açısından da önemlidir. Türk hükümeti ile bir bilgi grubumuz var. AB Türkiye’yi güçlü görmek istiyor. Birlikte çalıştığımız konumda Türkiye’nin refah içinde demokratik bir ülke olmasını istiyoruz. Ortak çalışmalarımızda yoğun bir gündem var. Yüksek düzeyde toplantılar takvimi var. Bütün bölgesel dış politika konusunda beraber çalışmak istiyoruz. Demirtaş’ın serbest bırakılmasını umuyoruz.

‘DEMOKRATİK ÇALIŞMALAR DEVAM ETMELİ’

Hahn da geçen hafta Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ile ilişkili oldukları iddiasıyla 20 akademisyenin gözaltına alındığı operasyonu değerlendirdi. “Akademisyenlerin, insan hakları savunucularının geçen hafta karşılaştıkları duruma karşı demokratik çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz” diyen Hahn, “Anlaşmamız her iki tarafından AB’nin çıkarı için önemli. Göçmenlerin yerleşmesi her iki taraf içinde başarılı diyebiliriz” diye konuştu. Hahn, vize serbestisi konusunda ise, “Türkiye tarafından bu konuda yeni bir ivme kazandırılmıştır” dedi.

Hahn, “Eğitim konusunda da faydalı işbirlikleri yapıyoruz. İşe yaraması konusunda belli kriterler var. Stratejik alanlarda ilgili konular önümüzdeki aylarda belli olacak” açıklamasında bulundu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

— (Kaşıkçı soruşturması) Mogherini: Avrupa’nın tamemen adil, şeffaf bir soruşturma olmasını bekliyoruz. Kendi ilkelerimiz doğrultusunda bir soruşturma yapılması gerekiyor.

Çavuşoğlu: Adil bir soruşturma yaptık. Bu bir cinayettir. Şeffaf bir şekilde yürütmemiz gerekiyor bu soruşturmayı. Cinayet Türkiye’de işlendiği için buradaki kurallar geçerlidir. Suudi Arabistan’la işbirliği bekliyoruz. İş birliğinden beklentileri dellilleri bizden almaksa bu doğru değil. Birbirimizi bilgilendirmeli ve delilleri paylaşmalıyız. Biz gerekenleri paylaştık ama karşı taraftan aynı hamleyi görmüyoruz. 3 ropmrtörün BM Genel Sekreterine mektup göndermesi de önemlidir. Dünyanın gösterdiği hassasiyetin göstergesidir. Biz bundan sonrada her türlü işbirliğine varız.

— (AB ile müzakereler) Hahn: Avrupa Birliği’nin konumu çok belli. Konsey konusunda kararlar var. Türkiye’nin bu konuları ele alması söz konusu. Başka konularda söz konusu ele alınması gereken. İlişkilerin tekrar güçlendirilmesi gereken konular var. Durum tabi kii bir değişiklik gösterecektir. Değer temelli bir yaklaşım var. Gerçekçi hedeflerimiz var.

— (Mülteciler) Çavuşoğlu: Avrupa Birliği bizim gözümüzde güvenilmeyen bir kaynak.

Hahn: Çifte standartın önüne geçmemiz gerekiyor. İki gün önce bir karar verildi. Harcamayı görmek gerekiyor. Sayıştay bizi bası konularda eleştirmektedir. Para hızlı bir şekilde harcandı.

Mogherini: Avrupa Birliğinde daha güvenilir bir ortak bulmak mümkün değil.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!