SON DAKİKA

FED, Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası (FED), beklenen faiz kararını açıkladı.

Bu haber 21 Eylül 2022 - 21:10 'de eklendi. Son Güncelleme21 Eylül 2022 - 21:30
Abone ol

Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz kararını verdi. Fed yine faiz artırımına gitti.

FED FAİZİ ARTIRDI

Fed 0,75 baz puan faiz artırdı. Bu artışla politika faizi yüzde 3-3,25 aralığına yükseldi. Böylece Fed, üçüncü kez üst üste faizi 75 baz puan artırmış oldu. Piyasa beklentisi yüzde 80 ihtimalle 75 baz puanlık artış yönündeydi. 100 baz puanlık artışa da yüzde 20 ihtimal veriliyordu. 2022 sonu için Fed’in medyan faiz beklentisi yüzde 4,4 oldu.

Fed’in faiz artırması ile dolar kurunun güçlenmesi bekleniyor. Altın ve kripto para piyasasının da etkileneceği belirtildi.

Karardaki detaylar, piyasada “şahin” olarak yorumlanırken, karar sonrası 2 yıllık Hazine tahvil faizinde sert artış görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması Türkiye saatiyle 21.30’da başlayacak.

Bir sonraki faiz kararı, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında 2 Kasım’da açıklanacak. Yılın son faiz kararının açıklanacağı tarih ise 14 Aralık olacak.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BORSA EKSİDE, TAHVİL FAİZİ YÜKSELDİ

Karar sonrasında ABD doları güçlenirken, Euro/Dolar paritesi 0,9813’e kadar geriledi.

ABD borsalarında karar sonrasında satış görüldü. 2 yıllık ABD tahvil faizi yüzde 4,11’i aştı.

DOLAR BUGÜN 20 YILIN ZİRVESİNİ GÖRMÜŞTÜ

ABD ağustos ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş, bu verinin ardından Fed’in agresif faiz artışlarına devam etmesi beklentisi artmıştı.

Bugün kararın hemen öncesinde 2 yıllık ABD Hazine tahvili faizi 2007 sonrasında ilk kez yüzde 4’ü görmüş, doların diğer büyük para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi de 111’i aşarak 20 yılın zirvesini görmüştü.a

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR