SON DAKİKA

FAZ GAZETESİ: ‘PUTİN’İN AMACI TÜRKİYE’YE BOYUN EĞDİRMEK’

Almanya’da yayınlanan Frankfurter Allgemeine (FAZ) gazetesinde, Türk askerlerine yönelik saldırı sonrasında İdlib’deki durumu değerlendirdiği bir yazı kaleme alan Rainer Hermann, ‘Türkiye’nin İdlib’deki savaşın sonucu olarak NATO’nun yararlarını yeniden keşfettiğini’ savundu. Hermann, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, iki amacı olduğunu öne sürdü: Türkiye’ye boyun eğdirmek ve Avrupa’yı istikrarsızlaştırmak.

Bu haber 01 Mart 2020 - 2:24 'de eklendi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in NATO’nun Ankara’nın safında durması gerektiğini söylediği anımsatılan yazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçen yıl, Rusya’ya yaklaştıkça NATO’ya sırtını döndüğü belirtilerek, “Türkiye hükümeti, yavaş yavaş Rusya’yla stratejik bir ortaklık kurma rüyasından uyanıyor” dendi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçen yıl, Rusya’ya yaklaştıkça NATO’ya sırtını döndüğü belirtilerek, “Türkiye hükümeti, yavaş yavaş Rusya’yla stratejik bir ortaklık kurma rüyasından uyanıyor” dendi.

Avrupa’yı, Suriye’nin yeniden yapılandırılması sürecini finanse etmeye zorlayabilir

Putin’in bir başka hedefi de Avrupa’yı -Şam rejimi siyasi anlamda ödün vermek zorunda kalmadan- Suriye’nin yeniden yapılandırılma sürecini finanse etmeye zorlamak olabilir. Rusya, uzun zaman önce ülkenin yeniden inşası için bir programı vardı ancak Avrupa, Şam rejiminin bekasını finanse etmek istemediği için reddetmişti. Özgür seçimlerin yapıldığı, işkence yapılan cezaevlerinin olmadığı bir Suriye ne Esad’ın ne de Putin’in işine gelir. Avrupa, yeniden yapılandırmayı finanse etmek ya da sığınmacı akını arasında seçim yapabilir…

İdlib acı veren bir ders

İdlib acı veren bir ders. Rusya’nın oradaki tutumu, Türkiye’nin, Avrasya yönelimi pahasına Batı’yla bağlantısından vazgeçmek durumunda kaldığına dair tehlike olduğuna işaret ediyor. Putin, Türkiye’nin iplerini elinde tutuyor: Ya itaat edecek ya da Rusya yeni bir sığınmacı krizi çıkaracak.

Bilinmeyen şey ise Erdoğan’ın büyük zarar görmeden Rusya’nın şantajına boyun eğmeyi başarıp başaramayacağı. S-400’leri satın alması Batı’yla ilişkisine neredeyse onarılamayacak zarar vermişti.

Kaynak: Tele1 Tv

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!