SON DAKİKA

EÜAŞ Genel Müdürü Alagöz: ‘Doğalgazda Fiyat Farklı 15 Kata Ulaştı!’

EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz, doğalgazda devasa fiyat farkları oluştuğunu söyledi. Alagöz, “Doğalgaz tedarikinde 15 kata varan fiyat farkları var” dedi.

Bu haber 22 Mayıs 2022 - 20:29 'de eklendi.
Abone ol

Rusya, İran, Azerbaycan başta olmak üzere birçok ülkeden doğalgaz alan Türkiye’de enerji için yapılan ödemeler cari açığı da sürekli besliyor. Son dönemde Rusya-Ukrayna savaşı ve dolardaki artış nedeniyle ödemeler yükselirken, büyük fiyat farkları ortaya çıktığı TBMM KİT Komisyonu’nda itiraf edildi.

”DOĞALGAZ TEDARİKİNDE 15 KATA VARAN FİYAT FARKLARI VAR”

Cumhuriyet’in haberine göre geçen hafta komisyonda Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) hesapları görüşüldü. Bilgilendirme yapıp milletvekillerinin sorularını yanıtlayan EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz, yurtdışına bağlı olunan doğalgaz ve kömür santrallarındaki üretimi minimize ederek bağımlılığı azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

Alagöz, “Uluslararası tedarik zincirindeki sıkıntılardan dolayı şu anda bizim doğalgaz tedarikinde 15 kata varan fiyat farkları var, kömürde yaşadığımız yedi, sekiz kat fiyat farkları var” ifadelerini kullandı. 

Ukrayna’dan tedarik edilen kömürle ilgili sıkıntının sadece enerji sektörünü değil inşaat, çimento ve demir çelik sektörlerini de direkt etkilediğini belirten Alagöz, “Şimdi, biz uluslararası tedarik zincirinin neden sıkıntı yaşadığını EÜAŞ olarak bilemeyiz ama etkilerini biliyoruz” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

”TAMAMIYLA DIŞA BAĞLI DOĞALGAZI DİĞERLERİ GİBİ SATIN ALIYORUZ”

Santrallar ne kadar verimli, ne kadar teknolojik donanımlı olursa olsun su yoksa üreti”m yapma şansı olmadığını dile getiren Alagöz, “Mecburen arz güvenliğini teminen ithal kaynakları kullanmak zorundayız. Tamamıyla dövize bağlı, tamamıyla dışa bağlı doğalgaz ve ithal kömürü biz de diğerleri gibi satın alıyoruz. Eğer maliyetini karşılayıp satın alabiliyorsa şu anda ülkeler kendini mutlu kabul ediyor” diye konuştu. 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN