balon balığı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval, "Balon balıklarının gonad, karaciğer, bağırsak, kas dokuları ve bazen de derileri Tetrodotoksin (TTX) olarak tanımlanan nörotoksin içerir. Siyanürden 1200 kat daha zehirli olan tetrodotoksin insanlar için de ölümcüldür. Bir balon balığında 30 yetişkin insanı öldürmeye yetecek kadar toksin...
03.12.2020
PROF. DR. DEVAL: ‘BALON BALIĞINDA 30 İNSANI ÖLDÜRECEK TOKSİN VAR’ için yorumlar kapalı
18
Son zamanlarda Türkiye denizlerinde de görülen ve istilacı bir tür olduğu ifade edilen zehirli balon balığı, oldukça tehlikeli bir tür. Japonya'da tüketilen bu balığı ise sadece özel sertifika alan şefler, hazırlayıp pişirebiliyor.
12.10.2020
JAPON ŞEF UEKUSA: ‘BALON BALIĞI SİNİR SİSTEMİNE ETKİ EDİYOR VE NEFESSİZ BIRAKIYOR’ için yorumlar kapalı
9
Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Rıza Köşker, zehri siyanürden bin 200 kat daha güçlü olan balon balığının Japonya'da tüketildiğini, ancak bu durumun Türkiye'de de tüketilebilir anlamına gelmeyeceği uyarısında bulunarak, "Onların denizlerinden çıkan balıkla bizim denizlerimizdeki balığın zehir düzeyi aynı değil. Ayrıca, orada bu balığı hazırlayan...
11.10.2020
DOÇ. DR. ALİ RIZA KÖŞKER: ZEHRİ SİYANÜRDEN BİN 200 KAT DAHA GÜÇLÜ, BALON BALIĞI TÜKETMEYİN için yorumlar kapalı
82
Antalya‘da arkadaşının, “Ben sürekli yiyorum, bir şey olmuyor” dediği balon balığını yiyip zehirlenen 67 yaşındaki adam, yaşamını yitirdi. Uzmanlar balon balığındaki zehirli toksinlerin yaz aylarında en üst seviyeye ulaştığını belirterek, “Kesinlikle yemesinler, bu balığı denizden çıkartmak yasak” diyor.
31.07.2020
ARKADAŞININ ‘YE’ DEDİĞİ BALON BALIĞINI YİYEN 67 YAŞINDAKİ ADAM HAYATINI KAYBETTİ için yorumlar kapalı
1
Kızıldeniz üzerinden Akdeniz ve Ege'ye göç ederek hızla çoğalan Hint Okyanusu kökenli zehirli balon balığının popülasyon ve ekonomik değer yönünden faydalı olup olmayacağının saptanması için çalışma yapılıyor.
17.11.2018
ZEHİRLİ BALON BALIKLARININ POPÜLASYONLARI ARTIYOR için yorumlar kapalı
0