SON DAKİKA

‘Et ve Süt Ürünlerine Ulaşmada Sıkıntı Yaşanacak’

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, ekonomideki gidişat nedeniyle tarım ve hayvancılıkta ciddi sıkıntıların yaşandığını söyledi. Zeybek, “Türkiye, önümüzdeki dönemde un, kırmızı et ve süt ürünlerine ulaşmada sıkıntı yaşayacak” dedi.

Bu haber 28 Kasım 2021 - 16:27 'de eklendi.
Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili ve Ekonomi Masası üyesi Gökhan Zeybek, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve artan döviz kurları sonrasında tarım ve hayvancılıkta ciddi sıkıntılar yaşandığını açıkladı.

Zeybek, “Üretim yapanın kaybettiği bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye’de en mağdur üretici. Tarımsal üretim, hayvancılık ve küçük orta işletmelerin giderleri döviz cinsinden. Üretici, malını zararına veriyor. Tüketici ise üreticinin ürününü birkaç katı daha pahalıya alıyor. Böyle olunca da üretici üretimden çekiliyor” dedi. 

ET VE SÜT SIKINTISI YAŞANACAK

Zeybek, “Erzurum’da buğdayın tonunu 2 bin 100 liraya satan çiftçi, bir ay sonra un yapmak için buğday almaya gittiğinde 4 bin 500 TL’ye alıyor. Son üç yılda tahıl ve buğdayda kayıp yüzde 30’un üzerine çıktı. Yine yem, ot ve saman olmadığından Afyon’da besicinin mezbahalara büyükbaş dişi hayvanlarını götürdüğünü gördük. Temmuzda 12 bin liraya satılan bir inek bugün 7 bin TL’ye satılıyor. Türkiye, önümüzdeki dönemde un, kırmızı et ve süt ürünlerine ulaşmada sıkıntı yaşayacak” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten Ali Acar’ın haberine göre ​​​​​​Anadolu’da daha önce açık satış sisteminin uygulandığını, üreticinin ürününü sattıktan sonra parasını ödediğini anlatan Zeybek, “Son bir ayda açık satış denilen sistem durmuş vaziyette. İnsanlar sattığı malın yerine hammade alıp koyamıyor. Öyle bir oynaklık oluştu ki mal alım satımı durmuş vaziyette” ifadelerini kullandı. Ücretli çalışanların köle düzenine mahkûm edilmek istendiğini vurgulayan Zeybek, “Düzensiz göç ve sığınmacılar koz olarak kullanılarak insanlar düşük ücretle çalışmaya mahkûm ediliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bazı illerde işçilerin aldıkları asgari ücretin br kısmını işverene geri verdiğini öğrendik. Türkiye’de emekçiler açısından bir köle düzeni ile karşı karşıyayız” dedi. Zeybek, erken seçim çağrısı yaptıklarını ve ülkenin altı ayda sorunları aşacağını sözlerine ekledi. Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin de Zeybek, iş dünyasına “Sakın sesinizi çıkarmayın, yoksa sizi perişan ederiz” mesajının verilmek istendiğini söyledi. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!