SON DAKİKA

Eski MSB Genel Sekreteri Yalım’dan ‘Herkes Görevini, İşin Başındayken Yapmalıydı’ Diyen Akşener’e Sert Tepki

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 103 emekli amiralin Montrö açıklamasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. İYİ Parti’nin demokrasinin yanında vesayetin karşında olduğunu dile getiren Akşener, bildiriyi ‘zevzeklik’ olarak değerlendirdi.

Bu haber 05 Nisan 2021 - 14:51 'de eklendi.
Abone ol

Akşener açıklamasının bir bölümde ise “Herkes görevini, işin başındayken yapmalıydı. Ben bu arkadaşlar görevdeyken maalesef Yunanistan’ın işgal ettiği Adalar konusunda bir tavır göremedik.” ifadelerini kullandı.

ÜMİT YALIM’DAN TEPKİ

Akşener’in bu açıklamasına adalar konusunda verdiği çaba ile bilenen Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’dan tepki geldi.

Ümit Yalım yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın Meral Akşener’in, bugünkü (04 Nisan 2021) basın toplantısında 104 emekli amiralin Montrö açıklamasına yönelik olarak, “Bu arkadaşların görevdeyken maalesef Yunanistan’ın işgal ettiği adalara karşı herhangibir tavırlarını görmedim” açıklamasının bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Montrö açıklamasına imza atan amirallerden Hüseyin Çiftçi, Albay rütbesindeyken 1996’da sahip çıktığı Gavdos Adası’nda Yunanistan ve NATO birliklerinin tatbikat yapmasını engellemiştir. Çitçi’nin 1996’da sahip çıktığı Gavdos Adası AKP Hükümetleri döneminde 2004’te işgal edilmiştir.

Montrö açıklamasına imza atan amirallerden Mücahit Şişlioğlu, 2008’de benim de Genelkurmay temsilcisi olarak Dışişleri Bakanlığı’nda katıldığım toplantıda Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait ve bir kısmı da Yunan işgali altında olan ada, adacık ve kayalıkların haritası ile coğrafi koordinatlarının Birleşmiş Milletler ve NATO’ya deklare edilmesini talep etmiş ancak Dışişleri Bakanlığı bu talebi reddetmiştir. Şişlioğlu, daha sonra Balyoz kumpas davasına dahil edilerek cezaevine gönderilmiştir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Muvazzaf subayların adaların işgali konusunu basınla paylaşmaları yasalar gereği mümkün değildir.
Amirallerin açıklamasına sert tepki veren Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı ve Bakanlık döneminde Türkiye’nin 4 adası ve 1 kayalığı işgal edilmiştir.

Montrö açıklamasını yapan amiralleri bağımsız ve tarafsız yargıya havale eden Akar’a hatırlatalım; yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı, 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını savunmadan Yunan askerine teslim eden Akar, TCK 302,309 ve TMK 3’ten yargılanarak hapse atılmış olurdu.

Ümit YALIM
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!