SON DAKİKA

ESKİ MSB GENEL SEKRETERİ YALIM: ‘TÜRKİYE’YE AİT KÜÇÜK ÇUHA ADASI’NDA ARTIK YUNAN BAYRAĞI DALGALANIYOR’

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli kurmay albay Ümit Yalım, “Türkiye’ye ait Küçük Çuha Adası’nda da artık Yunan bayrağı dalgalanıyor” dedi.

Bu haber 10 Aralık 2020 - 22:07 'de eklendi.
Abone ol

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli kurmay Albay Ümit Yalım, Küçük Çuha Adası’nı da işgale başladığını açıkladı.

İsrail’in, Filistin’de uyguladığı “Önce iskan, sonra işgal” yönteminin aynısını Adalar Denizi’nde Yunanistan’ın uyguladığını öne süren Yalım, Yunanistan’ın, daha önce işgal ettiği adalara ilave olarak Küçük Çuha Adası’nı da işgale başladığı konusunda ilgili makamlara yazılı olarak başvurduğunu belirtti.

Yalım, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

HEM YUNAN BAYRAĞI HEMDE AB BAYRAĞI VAR

“Yunanistan yine hiçbir engelle karşılaşmadan Küçük Çuha Adası’nı da işgal etti. Osmanlı Devleti döneminden bu güne kadar Türk egemenliğinde olan Küçük Çuha Adası’nda Yunan bayrakları ile birlikte Avrupa Birliği (AB) bayrakları da dalgalanıyor. AB de işgale ortak olmuş. Küçük Çuha Adası, İstanbul’daki Büyükada veya Meis Adası’nın 4 misli büyüklükte.”

Küçük Çuha Adası’na inşa edilen kiliselerde de Yunan bayrağının dalgalandığını, Yunan Deniz Ticaret Filosu’ndaki gemilerin, işgal edilen Küçük Çuha Adası’na, Mora Yarımadası ve Girit Adası’ndan turist taşıdığını, adaya inşa edilen limanını Yunan şirketlerinin işlettiğini, bir otel yapıldığını açıklayan Yalım, sözlerine şöyle devam etti:

ADALAR DENİZİ, YUNAN GÖLÜ’NE DÖNÜŞTÜ

“Küçük Çuha Adası’nın Belediye Başkanı Yunan vatandaşı. Mahalli İdareler Seçim Kanunu’nun 9. Maddesine göre Belediye Başkanı’nın Türk vatandaşı olması gerekiyor. Ancak, T.C. İçişleri Bakanlığı, Yunan vatandaşı Belediye Başkanı Çarçalakis’i bu güne kadar görevden almadı yerine kayyum atamadı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Küçük Çuha Adası’nın işgal edilmesiyle, Adalar Denizi’nden Akdeniz’e geçişi sağlayan Kitira Geçidi de tamamen Yunanistan’ın egemenliğine girdi. Mevcut durum itibarıyla 19 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunan işgali altındadır. Adalar Denizi, Yunan Gölü’ne dönüştü. Türkiye, Adalar Denizi’nde, Anadolu kıyılarına hapsedildi.”

YUNANNİSTAN, TÜRK ADALARINA 13 ASKERİ ÜS KURDU

Yalım, Yunanistan’ın işgal ettiği Türk adalarına 13 askeri üs, son olarak Türk Adası Gavdos’a Yunan Askeri Karakolu kurduğunu belirten Ümit Yalım, “Türkiye’nin yine kendi adası olan Küçük Çuha’ya Askeri Üs kurmalıdır” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut durum itibarıyla Adalar Denizi’nde karasuları 6 deniz milidir. Coğrafi sınırlara göre Çuha ve Küçük Çuha adaları Akdeniz’de olduğu için her iki adanın karasuları 12’şer deniz milidir. Küçük Çuha Adası işgal edilmeden önce 17,5 millik Kitira Geçidi’nin yarısı Türk Karasularıydı. Küçük Çuha Adası işgal edildikten sonra 17,5 millik Kitira Geçidi’nin tamamı Yunan Karasuları oldu. İşgalden önce, Kitira Geçidi’ndeki Türk ve Yunan karasularını kullanarak geçiş yapan Türk Ticaret Gemileri artık Yunan karasularını kullanarak geçiş yapacak.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!