SON DAKİKA

Eski CIA yetkilisi: Babacan, yaptırımları ihlal eden uygulamalara karıştıklarını açıkça ilan etmişti

Hakan Atilla davasının 9. oturumu devam ediyor

Bu haber 08 Aralık 2017 - 20:41 'de eklendi.
Abone ol

Eski Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tek sanık olarak yargılandığı davanın 9. oturumu başladı. 

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’ın iddia makamının tanığı olarak verdiği ifade dün sona ererken, bugünkü oturumda dünkü ifadesine devam eden eski CIA Direktör Yardımcısı ve avukat David Cohen, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesi konusunda kamuoyuna yönelik açıklamalar yaptığını söyledi. Mahkemeye, Cohen’in Aralık 2012’de eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’a gönderdiği, konusu Babacan olan bir mektup da sunuldu.

Cohen, “(Dönemin) Başbakan yardımcısı, Türkiye'nin yaptırımlarımızı açıkça ihlal eden uygulamalara karıştığını açık açık ilan etmişti” dedi.

"Atilla ve Aslan'la yapılan görüşmelerde
altın ticareti konuşuldu, güvence verdiler"

Davanın tek sanığı olan Atilla ve eski Halkbank Genel Müdürü Aslan’la yaptığı görüşmelerde, altın ticaretinin konuşulduğunu ve yaptırımlara uyulduğu konusunda kendisine güvence verildiğini belirten Cohen, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların değişmesinin ardından Atilla ve Aslan'ı uyardıklarını, onların da İran ile kültürel ve komşuluk bağları yüzünden ticaret yapmak zorunda olduklarını söylediğini ifade etti.

"-Kaygılarınızla ilgili tatmin edici cevaplar aldınız mı?
-Pek sayılmaz"

Halkbank'tan Zarrab konusunda mümkün olduğunca çok şey öğrenmek istediğini söyleyen Cohen, savcının "Kaygılarınızla ilgili tatmin edici cevaplar aldınız mı?" sorusuna uzun bir duraksamanın ardından "Pek sayılmaz" cevabını verdi. Duraksamasıyla ilgili açıklamada bulunan Cohen, şunları söyledi: 

"Halkbank'takiler Hazine'nin kaygılarının farkında olduklarını, bu kaygıları doğuran bilgilerden haberdar olduklarını söylemişti” ama tatmin olmadım çünkü durumun kontrol altında olmadığına dair yeni bilgiler almaya devam ediyordum."

Türkiye'deki birçok kişi tarafından tanınan ve mahkemeyi yerinden takip eden muhabirler Katie Zavadski ve Pete Brush'nin bugün paylaşımda bulunmadığı davayla ilgili dakika dakika gelişmeler şöyle:

20.30 – Duruşmaya öğle arası verildi, 45 dakika (TSİ 21.15) sonra devam edilecek. 

İstanbul’un 'korkunç' trafiği mahkeme kayıtlarına girdi

20.20 – Law360 muhabiri Pete Brush, “yuvaya” geri döndü. Brush’ın aktarımına göre Cohen, Aralık 2013’teki Türkiye ziyaretiyle ilgili komik bir hikaye anlattı ve İstanbul’un “korkunç” trafiğinde 4 saat beklediğini söyledi. Cohen, ziyaretinin verimli geçmediğini, çünkü o tarihte Aslan’ın gözaltına alındığını ifade etti. 

20.15 – Rocco: Toplantıların amacı soruşturma yapmak mıydı?

Cohen: Hem bankalara eğitim vermek hem de bilgi toplamak amacıyla yapıldı. Toplantılar zamanında bir soruşturma yürütmüyordum. 

20.10 – Rocco’nun Wall Street Journal gazetesinden bir haberi kanıt olarak sunmasının ardından ikili, ABD’nin yaptırımlarının kapsamını tartıştı. Cohen, ABD’nin zaman zaman “terör örgütlerini” içermesi durumunda iki yabancı ülkeyi içeren işlemlerle ilgilenebileceğini söyledi ve “swift” olarak bilinen iletişim sistemiyle ilgili OFAC prosedürlerinden bahsetti. 

19.52 –  Rocco’nun, "ABD'nin İran yaptırımlarının, yabancı bankaların işlemlerini kapsayıp kapsamadığı” sorusu üzerine Cohen: Bu karmaşık (zor) bir soru.
Rocco: Hazine Bakanlığı'nın yetki sınırı elbette ABD bankaları üzerinde yetki sahibi, değil mi?
Cohen: Evet.

Cohen'in daha önce ABD'nin yaptırımlarının ABD sınırları dışında geçerli olmadığını söylediğini belirten savunma, Cohen’e bu açıklamalarıyla ilgili belgeler gösterdi.

Klasfeld’in notu: Bunun ardından yaptırımların kapsamıyla ilgili hukuki detaylara geçildi.

19.36 – Rocco: Atilla’yla hiç bire bir görüştünüz mü?
Cohen: Sanmıyorum.
Rocco: Hazine’den başka kişilerle buluştunuz ve Atilla’nın yanında da Halkbank personeli vardı.
Cohen: Zaman zaman ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de görüşmelere katıldı.
Rocco: Halkbank’ın hukuk departmanı olup olmadığı konusunda bir bilginiz var mı?
Cohen: Olduğuna inanıyorum.

*Klasfeld’in notu: Ancak Cohen, bu bölümle herhangi bir teması olup olmadığını hatırlamıyor. Büyük bir banka olduğu için böyle bir varsayımda bulunduğunu ifade ediyor.

19.27 – Savcının başka sorusu olmadığını söylemesinin ardından Atilla’nın avukatı Victor Rocco’nun çapraz sorgusu başladı.

19.25 – Daha sonrasında Halkbank'ın "ismini telaffuzu etmekte zorlanacağı" yeni genel müdürüyle buluştuğunu belirten Cohen, "O toplantıda Zarrab hakkında konuştuk” dedi.

Savcının Zarrab’la ilgili sorusu üzerine Cohen, tam olarak hatırlamadığını ancak genel olarak Halkbank'ın Zarrab'la nasıl bir ilişkisi olduğunu öğrenmek istediğini ifade etti: “Zarrab hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek istiyordum.”

Savcı: Kaygılarınızla ilgili tatmin edici cevaplar aldınız mı?
Cohen: (Uzun bir duraksamanın ardından) Sanırım bu sorunun cevabı, “Pek sayılmaz”olabilir.

Duraksamasıyla ilgili açıklamada Cohen, verilen cevapların güven verici olduğunu söyledi: "Halkbank'takiler Hazine'nin kaygılarının farkında olduklarını, bu kaygıları doğuran bilgilerden haberdar olduklarını söylemişti” ama tatmin olmadım çünkü durumun kontrol altında olmadığına dair yeni bilgiler almaya devam ediyordum.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

19.10 – Aralık 2013’te Türkiye’ye bir kez daha geldiğini belirten Cohen, Halkbank’tan kimseyle görüşmediğini, o dönemde kolluk kuvvetlerinin büyük operasyonu nedeniyle seyahatinin karmaşıklaştığını söyledi.

19.00 – Cohen: -Halkbank ile yaptığımız görüşmelerde, insani yardımların ABD'nin yaptırımlarının kapsamında olmadığı konusu sık sık gündeme geldi.

-Biz insani nitelikteki ticareti engellemeye çalışmıyoruz.
-Halkbank ile, Woori Bank ve Kore Sanayi Bankası hakkında konuştuk. (Klasfeld, Cohen’in “Wori Bank konusunda endişeliydik” demesinin ardından hafifçe güldüğü notunu düştü.)

"Babacan, Türkiye'nin yaptırımlarımızı açıkça ihlal eden uygulamalara karıştığını açık açık ilan etmişti"

18.52 – Mahkemeye, Cohen’in Aralık 2012’de Aslan’a gönderdiği, konusu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan olan bir mektup sunuldu. Babacan’ın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek konusunda kamuoyuna açıklamalarda bulunduğunu savunan Cohen, "Başbakan yardımcısı, Türkiye'nin yaptırımlarımızı açıkça ihlal eden uygulamalara karıştığını açık açık ilan etmişti” dedi.

18.29 – Mahkeme, verilen kısa aranın ardından devam ediyor.

18.25 – Klasfeld’in analizine göre, iddia makamı "Atilla’nın yaptırım sisteminin nasıl çalıştığı ve bunun nasıl atlatılacağını bildiği" konusunda daha sonraki argümanlar için zemin hazırlıyor. Savunmanın ise buna karşı çıktığını belirten ABD’li gazeteci, “Çapraz sorgunun nasıl gelişeceğini göreceğiz”yorumunda bulundu.

18.12 – Cohen: Halkbank, ABD yaptırımlarına uymak istedikleri ve bunu yapabilecekleri konusunda güvence verdi.

18.10 – Savcı: Altın konusunda neler konuşuldu?

Cohen: ABD yaptırımları ve İran’ın bu sistemden kaçmak için neler yapabileceği konuşuldu.

18.01 – Cohen, Eylül 2012’de Türkiye'de Halkbank’ı ziyaret ettiğini söyledi.

18.00 – Savcının, “Atilla ile Aslan’ın altın ticaretinden bahsedip bahsetmediği”sorusu üzerine Cohen, konunun “sıkça” gündeme geldiğini söyledi. Ardından savcı bir sonraki slayta geçilmesini istedi. 

17.58 – Atilla ve Aslan’ın “İran’a yönelik yaptırımların uygulanmasındaki zorluğu açıklamak amacıyla” iki ülke arasında “güçlü”bir ticaret olduğuna ve coğrafi, kültürel, tarihsel bağlara dikkat çektiğini belirten Cohen, insani ticaretin kolaylaştırılmasından da bahsedildiğini ifade etti.

17.53 – Cohen’in ifadesine göre, 14 Mart 2012’de Hazine Bakanlığı’ndaki ofisinde düzenlenen toplantıya Atilla ve eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan katıldı. Toplantıda, 11 Aralık 2011’de ABD Kongresi tarafından onaylanan ve İran’dan petrol ihracatını azaltmayı amaçlayan düzenlemeleri içeren askeri ödenek tasarısı NDAA’yle ilgili konuşuldu. Cohen, “Başka konuları da ele aldığımıza eminim ama neler olduklarını hatırlamıyorum” diye konuştu.

Klasfeld, savcının “Cohen’in hafızasını tazelemek için”bir şeyler gösterdiğini aktardı.

17.45 – Halkbank’ın Türkiye ve dünya genelinde çalıştığı tek banka olmadığını ifade eden Cohen, IEEPA (Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası) ve bu yasa kapsamındaki cezaları açıklıyor.

Klasfeld, Cohen’in ifadesinin “oldukça teknik”olabileceği uyarısında bulundu.

17.36 – Mahkeme salonundaki gazeteci Adam Klasfeld’in aktarımına göre, ifadesine devam eden Cohen, İranlıların yaptırımları egale etmek için ‘aldatıcı yöntemler’ kullandıkları konusunda Atilla’yla iletişime geçtiğini söyledi. Cohen, "Esasen, yaptırımları atlatanlarla mücadele etmenin yolu, kimlerle iş yaptığınızı bilmekten geçer”dedi.

17.27 – Jüri salona giriyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!