SON DAKİKA

Eski Ayasofya Başimamı Boynukalın Hakkında Karar Çıktı

Ayasofya Eski Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ın, “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini islamdı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” sözüne ilişkin başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi.

Bu haber 21 Haziran 2021 - 17:45 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yeni Anayasa” için harekete geçtikleri yönündeki açıklamasının ardından, o dönem Ayasofya Camisi’nin baş imam Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, sosyal medya hesabından, Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez, değiştirilmesi dahi teklif edilemez temel ilkelerinden biri olan laikliğin anayasadan çıkarılması yönünde çağrı yapmıştı.

Boynukalın, “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini islamdı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün #AnayasadaİslamOlsun” demişti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

HKP avukatları, Mehmet Boynukalın’ın söz konusu paylaşımı ve diğer sosyal medya paylaşımlarından dolayı hakkında “Anayasayı İhlal”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama”, “Kanunlara Uymamaya Tahrik”, “Görev Sırasında Din Hizmetlerini Kötüye Kullanma”, “Görevi Kötüye Kullanmak” ve “Suçu ve Suçluyu Övme” suçlarını işlediğini belirterek 12 Şubat 2021’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. 

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE ELEŞTİRİ SINIRLARI KAPSAMINDA”

Ankaragazetecisi’den Alican Uludağ’ın haberine göre; Boynukalın’ın paylaşımına ilişkin başlatılan soruşturmada, Savcılık, 8 Haziran’da “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. 

İfade özgürlüğüne ilişkin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bazı kararlarına atıf yapan savcı, “Paylaşımlarda yer alan düşünce açıklamalarının T.C. Anayasa’sınca teminat altına alınmış olan ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırları kapsamında yer aldığını” savundu.

Kararda, Boynukalın’ın paylaşımlarının kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike oluşturabilecek nitelikte olmadığı, bu hayliyle halkın kin ve düşmanlığa tahrik suçunun unsurlarının oluşmadığı iddia edildi. 

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz dilekçesini sundu. 

Atatürk'ün Katilleri

Çolak, İtiraz dilekçesinde savcılık makamınca soruşturmanın yasada yer alan usul ve esaslara uyulmadan, gerekli özeni içerir nitelikte olmadığına dikkat çekerek kopyala-yapıştır kaleme alındığını belirtti. 

CMK 160’ncı maddesinde yer alan Cumhuriyet Savcısı’nın görevini hatırlatan Çolak, “Savcılık makamınca, emredici nitelikte olan normlara uyulmamış ve suç duyurusuyla ilgili olarak herhangi bir delil toplamamış, hatta öyle ki; şüphelinin ifadesinin alınması bir yana, kimlik tespiti dahi yapılmamıştır” ifadelerine yer verdi.

Çolak, savcılığın 6 suç konusundan sadece ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama’ suçuna ilişkin nitelendirme ve açıklama yaptığını belirtti. Burada yapılan açıklamaların somut olayla örtüşmediğini, emsal teşkil etmeyen kararların karar metninin yer aldığını belirtti.

“TELAFİSİ GÜÇ ZARARLARA SEBEBİYET VEREBİLECEKTİR”

Söz konusu paylaşımın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesine şaşırtıcı olduğunu belirten Çolak, “Bizler de, birer hukukçu olarak ve parti temel prensipleri olarak, elbette ki düşünce özgürlüğünün öneminin farkındaklıkla savunucusuyuz. Elbette ki, kişinin kendi iç dünyasındaki salt düşünceler bir suçun konusu olamazlar.

Ancak bir düşüncenin şikâyete konu olacak şekilde, yazılı olarak kitlelere hitaben yayımlanması, şikâyet konusu suçlara vücut vermesi ve kamu güvenliğini, anayasal güvenceyi tehlikeye atması halinde ise, düşünce özgürlüğü kavramının arkasına saklanılarak oluşan suçların cezasız kalması da düşünce özgürlüğü kavramının içini boşaltacak ve telafisi güç zararlara sebebiyet verebilecektir” ifadelerine yer verdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!