SON DAKİKA

Eski ABD’li İstihbarat Analisti Snowden: Bu Sızıntı, Yılın Hikayesi Olacak

ABD’nin küresel çapta yasadışı dinleme operasyonlarını 2013’te ifşa etmesiyle tanınan Snowden, NSO Group’tan Pegasus casus yazılımı satın alan onlarca hükümetin muhalif, aktivist ve gazetecilerin hayatlarına kast ettiğinin ifşa olmasını ‘yılın hikayesi’ diye selamladı. İsrailli şirketin cezai sorumluluğuna da dikkat çekti.

Bu haber 20 Temmuz 2021 - 1:07 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) liderler dahil dünya çapında yasadışı dinleme yaptığını ifşa etmesiyle tanınan Edward Snowden, İsrailli şirket NSO Group’un hükümetlere sattığı Pegasus casus yazılımı sayesinde binlerce gazeteci, aktivist ve muhalife dinleme ve takip yapıldığının ifşa edilmesini memnuniyetle karşıladı. 

Eski ABD’li istihbarat analisti Snowden, küresel çapta hükümet kurumlarının İsrail’den aldıkları yazılımla istedikleri herkesin iPhone veya Android telefonlarını hacklediklerinin ortaya çıkmasını ‘yılın haberi’ diye niteledi. 

“Her ne yapıyorsanız bırakın ve bunu okuyun. Bu sızıntı, yılın hikayesi olacak” diye tweetleyen Snowden, ‘İsrailli şirket NSO Group’un meşru kullanımı bulunmadığı halde dijital virüs bulaştırma vektörlerini sattığını, dolayısıyla bunun hedefi olan kişilerin gözaltına alınmaları ve ölümlerinin cezai sorumluluğunu doğrudan taşıması gerektiğini’ belirtti.

 

Rusya’ya sığınmak zorunda kalmış olan ünlü ifşaatçı, ​The Guardian’a yaptığı değerlendirmede de, ‘dünyada hiçbir akıllı telefonun devletlerin sponsorluğundaki siber saldırılar karşısında güvende olmadığını’ belirtti. ‘Kar amaçlı kötücül yazılım üretiminin varolmaması gereken bir sanayi olduğunu’ dile getiren Snowden, ‘tüm hükümetlere casus yazılım ticaretinin yasaklanması için küresel moratoryum’ çağrısı yaptı. 

​Pegasus’un onlarca ülkede hedef aldığı 50 binden fazla sayıda kişinin bulunduğu listede 180 gazeteci var. Diğer on binlerce kişi siyasetten Arap kraliyet ailelerine ve hukuktan iş alemine dek değişik kesimlerden. 

KAYNAK: Sputnik

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!