SON DAKİKA

Esenler Belediyesi, Deprem Toplanma Alanını Yandaş Şirkete Vermiş

Saray ile AKP’li belediyelere araç kiralayan Akmercan Şirketi’nin, Esenler’deki deprem toplanma alanını otopark olarak kullandığı ortaya çıktı. AKP’li Esenler Belediyesi, “Kullanıyorlar ama parasını alıyoruz” dedi.

Bu haber 15 Eylül 2021 - 0:15 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Saray ile AKP’li belediyelere araç kiralayan Akmercan Şirketi’nin, Esenler’deki deprem toplanma alanını otopark olarak kullandığı ortaya çıktı. AKP’li Esenler Belediyesi, “Kullanıyorlar ama parasını alıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki tepki çeken açıklamalarıyla hafızalarda yer eden AKP’li Tevfik Göksu yönetimindeki Esenler Belediyesi, deprem toplanma alanının işgal edilmesine göz yumdu. En fazla çarpık kentleşmenin olduğu ve kişi başına düşen yeşil alanın da ez olduğu ilçelerden biri olan Esenler’de, yandaş bir şirketin deprem toplanma alanını şirket binasının otoparkına dönüştürdüğü açığa çıktı.

İktidara yakınlığıyla bilinen Akmercan Şirketler Grubu’nun merkez binası Esenler’in Birlik Mahallesi’nde bulunan deprem toplanma alanın hemen yanında yer alıyor. Ancak AKP’ye yakınlığıyla bilinen şirket, AFAD haritalarına göre, deprem toplanma alanı olarak bilinen, yaklaşık 10 bin metrekarelik afet ve acil durum toplanma alanın yaklaşık 2 bin metrekaresini yıllardır işgal ediyor. Şirket, söz konusu araziyi otopark olarak kullanırken alana özel güvenlik kulübesi bile yerleştirdi. Ayrıca işgal edilen deprem toplanma alanı Esenler Belediyesi’nin imar planlarında da otopark alanı değil, rekreasyon alanı olarak belirtiliyor.

BirGün’ün ulaştığı Esenler Belediyesi yetkilileri, yaptıkları açıklamada, “Söz konusu şirketin bulunduğu bölgede yaklaşık 25 bin metrekarelik bir park alanımız var ve bu alan aynı zamanda da deprem toplanma alanı. Bu alanın bir kısmı da şirket binasının önünde yer alıyor. Akmercan Şirketi de binasının yanında yer alan bu alana araçlarını park ediyor. Belediye olarak bu alanı kullandıkları için ecrimisil, yani para alıyoruz. Bunda da kanunen bir anormallik yok. Yarın, bir gün deprem olduğunda bu alan yine deprem toplanma alanı olarak kullanılacak zaten. Arazi İBB’nin ama bir süreliğine kullanımı Esenler Belediyesi’ne verildi” dedi.

YANDAŞLARIN KULLANIMINDA

Deprem toplanma alanının işgal edilmesine tepki gösteren Esenler Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Kemal Şahin ise şunları söyledi:

Atatürk'ün Katilleri

“Esenler Belediyesi’nden yandaş şirketi kayırma ve ihale verme uygulamasını bir kez daha görüyoruz. Beton binalar arasına 500 bin nüfus ile sıkışmış Esenler halkı, deprem toplanma alanlarının yetersizliği ve yeşil alana ulaşamama problemi yaşarken, var olan deprem toplanma alanı da maalesef yandaş şirkete veriliyor. Mülkiyeti İBB ye ait olan park alanı olarak insanların sabah akşam yürüyüş yaptığı alan etrafı duvarla örülüp yandaşa otopark olarak veriliyor. Beton yığınlara gömülen Esenler halkı mutsuz. Akmercan Şirketi yıllardır Esenler Belediyesi’nde temizlik ve araç kiralama ihalesi alıyor. Bu durumu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!