SON DAKİKA

Erzurum’da Korkutan Deprem!

Erzurum’un Köprüköy ilçesinde saat 15.40’ta 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Bu haber 19 Kasım 2021 - 15:56 'de eklendi. Son Güncelleme19 Kasım 2021 - 19:25
Abone ol

AFAD saat 15.40’ta merkez üssü Erzurum’un Köprüköy ilçesi olan bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Sarsıntı yerin 6.94 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

“İHBAR ALDIĞIMIZ BİRKAÇ KÖY VAR”

Erzurum Valisi Okay Memiş, yaptığı açıklamada “Panik yapılmamasını önemle istirham ediyorum. Vatandaşlarımız güvende olduklarını kendileri değerlendirebilirler. Şu ana kadar vatandaşlarımızdan bize bir talep olmadı. Konuyu takip ediyoruz, şu an çok yeni durum.

İlçenin kaymakamı, AFAD il müdürümüz hareket halinde. İhbar aldığımız birkaç köy var. O köylere jandarmamız oluşmak üzere. Bazı köylerden yıkım olduğuna dair ihbar geliyor. Birkaç köyde yıkılan evler var. Can kaybı yok.” ifadelerini kullandı.

ENKAZDAN İKİ KİŞİ ÇIKARILDI

Erzurum Valisi Okay Memiş bir sonraki açıklamasında merkez üssü Köprüköy ilçesi olan 5.1 büyüklüğündeki depremde, Topçu Mahallesi’nde enkaz altında kalan 2 kişinin sağ çıkarıldığını bildirdi.

BİR KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI
 
Erzurum’un Köprüköy ilçesine bağlı Topçu Mahallesinde deprem sonrasında bir evin duvarından taş kopması sonucu yaralanan Ayten Kırmacı, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. 25 hane ve 225 nüfusu olan Topçu Mahallesi Muhtarı Ayhan Kırmacı, 11 tane evin hasarlı olduğunu söyledi.

Öte yandan deprem sonrası Topçu, Mescitli ve Çullu mahallerinde elektrik kesintisi yaşandı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Erzurum Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz Köprüköy ilçesinde 5.1 şiddetinde deprem meydana gelmiştir. İl Merkezinden de hissedilen deprem sonrası AFAD, Karayolları, Jandarma, Emniyet ve belediye ekiplerimiz ilçe merkezi ve köylere intikal ederek, tarama faaliyetlerine başlamışlardır. Şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı bulunmamaktadır.” denildi.

EVLERDE ÇATLAKLAR OLUŞTU

Erzurum’un Köprüköy ilçesinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde Topçu Mahallesi’ndeki bazı evler hasar gördü. Evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğu görüldü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AFET, ACİL DURUM YÖNETİM MERKEZİ TOPLANDI

Depremden sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD, Kızılay, 112, Karayolları, Emniyet, Jandarma, Belediye, Telekom, Aras, EDAŞ, Defterdarlık kurumlarının katılımıyla oluşturulan Afet, Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM) toplandı.

AFAD’da toplanan AADYM üyeleri, Köprüköy’den gelen ihbarlara göre, durum değerlendirmesi yapıyor. Deprem bölgesinden gelen haberler doğrultusunda çalışmalar merkezden yönlendiriliyor.

“DUVARLAR YIKILMIŞ”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, canlı yayında yaptığı açıklamada, “5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kaymakam beyle görüştüm henüz bir haber yok. Buradaki evler tek katlı evler. Duvarların yıkıldığını söyledi. AFAD kurtarma ekiplerimizi yola çıkardık. İnşallah acılı bir haber almayız. Bölgede neler yapabiliriz onun hazırlığındayız. Gerekenleri yapacağımızı ifade ederim.”

HEYELAN OLDU

Erzurum’dan gelen görüntülerde deprem sonrası Hınıs ve Köprüköy arasındaki karayolunda heyelan meydana geldi. Dağlardan kopan kaya parçalarının ana yola indiği görüldü. dedi.

BAKAN KURUM’DAN AÇIKLAMA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Erzurum’un Köprüköy ilçesi merkezli 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerin inceleme başlattığını bildirdi.

Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Merkez üssü Erzurum’un Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl Müdürlüğü ekiplerimizi gerekli incelemeleri başlatmaları için bölgeye sevk ettik. Erzurum’umuza ve ülkemize geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD, depreme ilişkin yaptığı ilk açıklamada gelişmelerin takip edildiğini ifade ederken deprem sonrası, olumsuz bir ihbarın bulunmadığını belirtti.

SON İKİ HAFTADA 4. DEPREM

Son iki haftada Konya, Malatya ve Düzce’den de aynı büyüklükte deprem haberleri gelmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!