SON DAKİKA

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: Kadınların Üzerinde ne Kadar Takı Varsa Bankaya Alınsın

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Sekmen, yeni ekonomi modeliyle ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Sekmen’in vatandaşların altınları hakkındaki sözleri ise gündeme damga vurdu.

Bu haber 09 Ocak 2022 - 12:07 'de eklendi.
Abone ol

AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, katıldığı yerel bir TV programında ekonomiye ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı. Yeni ekonomi modeli hakkında konuşan Sekmen, “Ben ekonomistim” diyerek Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye altınlarla ilgili yeni bir model önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Sekmen, vatandaşların bilezik, küpe gibi altınların bankaya alınmasını önerdiğini söyledi. Sekmen, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye değil Dünya büyük bir ekonomik sıkıntıdan geçiyor. Alışkanlıklarımız değişti, Tedarik zincirinde büyük bozulmalar oldu. Maliyetlerimiz arttı. Enerji tedarikinde anormal yükselişler söz konusu oldu. Bakın Kazakistan bir petrol ülkesi ama petrole zam yaptılar. Çünkü çıkarımında zorlanmaya başladılar, maliyetler arttı. Etrafımıza bakacağız, halimize şükredeceğiz. 

“YENİ MODELİ BEN ÖNERDİM”

Bu arada kur ile oynadılar. Hiç dolara ihtiyacı olmayan, ilgisi olmayan vatandaşlarımızı dolar ve Euro almaya yönlendirdiler. Gerek yok ya. Bunun karşılığında sayın Cumhurbaşkanımız ve ekonomi heyeti güzel kararlar aldı. Kur garantili TL mevduat hesabı. Devlet sana kuru garanti ediyor. Ne zaman istersen, 3-6 ay, 1 sene sonra kurunu, artı nemasını alacaksın. Hiçbir zararın olmayacak. Ve ateşi söndürdüler, daha da sönecek. Buradan duyuru yapıyorum. Ben ekonomistim. Bu öneriyi yapanlardan biri de benim. Sayın Maliye Bakanımıza bu olayın evvelinde öneriyi getirenlerden biri de benim. Telefonum da, whatshap mesajlarımda duruyor. Sayın bakanımız döndü. 

“ALTINLAR BANKAYA TESLİM EDİLSİN”

Şu anda yeni bir öneride daha bulundum. Önerim de şuydu. Şu anda yastık altında bulunan altınları da getirin diyor devlet. Benim ki o değil. Ben de diyorum ki, kolundaki bileziği, küpeyi, altınla alakalı ne varsa, tartılsın, onlara bir değer biçilsin, bir sertifika tanımlansın. O sertifikayla beraber, bankada kiralık kasaya konulsun devletin kontrolünde. O süre içerisinde devlet bunları teminat olarak tutsun. Bir düğünde, takı zamanında ihtiyacı varsa gelip alsın, o sürede izinli sayılsın, kullansın, tekrar getirsin aynı sertifikayla kasaya koysun. Böylelikle tonlarca altın Allah’ın izniyle devletin zimmetinde olacak ve devlet bunun karşılığında her türlü yatırımını yapabilecek. Bunlarla alakalı her türlü finansal araçları da kullanılabilecek. 

“DOLAR 9-10 TL’YE KADAR DÜŞECEK”

Bakın bu şekilde yakın zamanda dolar 9 TL’ye, 10 TL’ye düşecek. Buradan ilan ediyorum. Bu sistemi biraz daha çalıştıralım, düşecek. Çünkü millet niye gitsin döviz alsın. Göreceksiniz Türkiye şaha kalkacak. Şu an Erzurum’da 40-50 civarında yatırım yapacak yatırımcı var. Biz belediye olarak ilk fabrika binamızı Oltu’ya yapacağız. Hafriyatını aldık, ihale sürecini bekliyoruz. 500 kişi çalışacak. Oltu’da şu anda 7-8 fabrika yapılıyor. Orada bin kişi istihdam olacak. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!