SON DAKİKA

Ermenistan: Türkiye ile ilgili protokollerin hükümsüz olduğunu ilan edeceğiz

72.

Bu haber 21 Eylül 2017 - 0:36 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

72. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Sarkisyan, “Ermenistan, uzun zamandır uygulama konusunda hiçbir olumlu ilerlemenin yaşanmadığı bu koşullarda bu protokolleri hükümsüz ilan edecek. 2018 ilkbaharına, deneyimin de gösterdiği gibi boş olan bu protokoller olmadan gireceğiz” dedi.

‘1915 OLAYLARININ TANINMASINI HİÇBİR ZAMAN ÖN KOŞUL KOYMADIK’

1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak tanınmasının Ermenistan ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerinin kurulması için hiçbir zaman ön koşul olarak koymadıklarını hatırlatan Sarkisyan, dahası normalleşme sürecinin de Ermenistan’ın girişimiyle başlatıldığını ve girişimin 2009’da Zürih Protokollleriyle sonuçlandığını kaydetti.

‘PROTOKOL BELGELERİ ANKARA’NIN KARANLIK ÇEKMECELERİNDE ÇÜRÜMEYE BIRAKILDI’

Ermeni lider, “O günden bugüne belgeler onaylanmadı. Hatta Ankara’nın karanlık çekmecelerinde çürümeye bırakıldı. Dahası Türkiye protokollerin ruhuna uymayan, mantıkdışı ön koşullar üretti” ifadelerini kullandı. Sarkisyan’ın görüşüne göre, “Türkiye’nin liderleri protokol belgelerini sonsuza kadar ellerinde rehin tutabileceklerini ve kendi bakış açılarına uygun zamanda ortaya çıkarabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar.”

Atatürk'ün Katilleri

Protokollerin gerçekten var olan sorunlara var olan çözümler sunmak amacıyla müzakere edildiğini hatırlatan Sarkisyan, “Her şeye rağmen Ermenistan, tüm komşu ülkelerin, olası tüm anlaşmazlıkları tartışmak ve çözüm bulmak için normal ilişkiler üretmek, kurmak ve desteklemek zorunda olduğu kanısında” diye konuştu.

Sarkisya ayrıca önümüzdeki yıl soykırımları önleme ile ilgili yeni girişimde bulunacaklarını söyleyerek, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan tüm ülkelere teşekkür etti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!