SON DAKİKA

ERİTRE’DE ALIKONULAN 3 TÜRK DENİZCİ SERBEST BIRAKILDI

Dünya turu yaparken Eritre’de gözaltına alınarak yaklaşık 3 aydır alıkonulan 3 Türk denizci için MİTin devreye girdiği ortaya çıktı. Türk denizciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleriyle serbest bırakıldı.

Bu haber 21 Haziran 2020 - 0:05 'de eklendi.

Türk denizciler Selim Ekmekçioğlu, İbrahim Iğnak ve Erman Lütfü Atamer’in hayatta olduğu ve güvende olduğu MİT tarafından belirlendi. Bu aşamadan sonra istihbari çalışmalarla Türk denizcilerin tutulduğu yeri belirleyen de, serbest bırakılmaları için Dışişleri Bakanlığı ile koordineli çalışma yürüttü.

Türk denizciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleriyle serbest bırakıldı.

EVLERİNDE SEVİNÇ VAR

Selim Ekmekçioğlu’nun Balçova’da yaşayan eşi Şeyda Ekmekçioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan aldığı eşinin serbest bırakılma müjdesinin ardından ailece büyük sevinç yaşadıklarını dile getirdi.

Türk makamlarının denizcilerin serbest bırakılması için büyük çaba gösterdiğini aktaran Ekmekçioğlu, “Selim’den haber alamadığımız 3 ay boyunca can güvenliğinden, sağlığından umudunu kaybettiğimiz anlar oldu. Serbest bırakıldıktan sonra bana telefon edince mutluluktan ağladım. Sıkıntım son buldu, omzumdaki yük hafifledi.” dedi.

Eşinin, Eritre’den yola çıktığını ve seyrine devam ettiğini, eylül ayı gibi Türkiye’ye ulaşmasını beklediklerini aktaran Ekmekçioğlu, bir an önce yine ailece bir araya gelmeyi istediğini belirterek, “Özlem gidermek ve ona sağlıklı olarak bir kez daha dokunabilmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Ekmekçioğlu, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dışişleri yetkilileri, Asmara ve Cibuti büyükelçiliklerine teşekkür etti.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!