SON DAKİKA

Eren ERDEM tutuklandı

Eski CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in gözaltına alınmasına ilişkin detaylar ortaya çıktı. Erdem’in yurt dışına kaçmak üzere yabancı istihbarat örgütleri ile görüştü ihbarı üzerine yargılandığı ağır ceza mahkemesince hakkında kaçacağına ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunduğu iddiasıyla yakalama kararı çıkarıldığı öne sürüldü. Erdem’in ihbar üzerine gözaltına alındığı öğrenildi.

Bu haber 29 Haziran 2018 - 13:47 'de eklendi. Son Güncelleme30 Haziran 2018 - 10:16

Ankara’da gözaltına alınan CHP Milletvekili Eren Erdem Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Hakkında açılan Karşı Gazetesi davası nedeniyle savcılığın “kaçma şüphesi” gerekçesiyle gözaltına alınan Erdem İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkarıldı. Erdem’in sorgusu devam ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Erdem’in ‘Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’, ‘Gizli tanığı deşifre etmek’ ve ‘Soruşturmanın gizliliğini ihlal’ suçlarını işlediği ileri sürüldü.
24 HAZİRAN’DA MİLLETVEKİLİ ADAYI GÖSTERİLMEDİ

Söz konusu iddianame İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken Erdem hakkında da ‘yurt dışına çıkış’ yasağı verildi. Erdem, dava açılması ardından sürpriz şekilde 24 Haziran seçimlerinde CHP’den milletvekili adayı gösterilmedi.
YURT DIŞINA ÇIKIŞINA İZİN VERİLMEDİ

Bu gelişme üzerine eşi ve oğlu ile birlikte Almanya’ya gitmek üzere kısa sürede Atatürk Hava limanı’na gelen Eren Erdem yurt dışına çıkış yasağı gerekçe gösterilerek yurt dışına çıkartılmadı. Eşi ve oğluna ise müsaade edildi.
‘YABANCI İSTİHBARATLA GÖRÜŞÜYOR’ İDDİASI

Bu arada 22 Haziran günü Eren Erdem ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ilginç bir ihbar ulaştı. İhbar’da Erdem’in 24 haziran seçimlerinden sonra yurt dışına kaçmak üzere yabancı istihbarat örgütleriyle görüştüğü, bir Avrupa ülkesine gitmek istediği iddiasına yer verildi.
BAŞSAVCILIK MAHKEMEYE BİLDİRDİ

Bu ihbar üzerrine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve Erdem’in yargılandığı mahkemeye başvurarak ihbarı delil olarak sunmak suretiyle hakkında yakalama kararı verilmesini talep etti.

YAKALAMA KARARI ÇIKTI

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi ise Başsavcılığın başvurusu üzerine yaptığı değerlendirmede Eren Erdem’in kaçacağına ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle yakalama kararı verdi. Yurtdışına çıkış yasağının yetersiz olacağı kararda belirtildi.

MAHKEMEYE ÇIKACAK

Bu karar üzerine evi önünde tutuklanan Eren Erdem, tutuklandığını sosyal medya üzerinden kamuoyuna duyurdu. Eren Erdem yargılandığı İstanbul 35. ağır Ceza Mahkemesinde hakim önüne çıkacak.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!