SON DAKİKA

Erdoğan’ın ziyareti Sırbistan Müslümanlarını sevindirdi

Novi Pazar kenti, Sırbistan’ın güneybatısında Kosova sınırında bulunuyor ve Slav Müslümanlar olan Boşnaklar tarafından Sancak olarak adlandırılan bölgenin gayri resmi başkenti olarak gösteriliyor.

Bu haber 12 Ekim 2017 - 4:29 'de eklendi.
Abone ol

Novi Pazar kenti, Sırbistan’ın güneybatısında Kosova sınırında bulunuyor ve Slav Müslümanlar olan Boşnaklar tarafından Sancak olarak adlandırılan bölgenin gayri resmi başkenti olarak gösteriliyor. Bölgede yoğun olarak yaşayan Müslümanlar son sayımlara katılmayı reddetseler de sayılarının 250-300 bin olduğu tahmin ediliyor.

Erdoğan’ın ziyareti arifesinde Novi Pazar, Erdoğan portreleri, Türkiye ve Sırbistan bayrakları, Sancak simgeleri ve Türkçe pankartlarla süslendi. Bugün Türk ve Sırp liderler hevesli ve şenlikli kalabalık tarafından karşılandı. Vatandaşların büyük kısmı Türk simgelerini taşıyan eşarp ve başlıklar giydi, Türk bayraklarını taşıdı ve sloganlar attı.

VUCİC: TÜRK CUMHURBAŞKANI GİBİ KARŞILANMAYACAĞIMI BİLİYORUM

Novi Pazar’da halka hitap eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic, “Türk Cumhurbaşkanı’nın yarısı kadar bile karşılanmayacağımı biliyorum ama sizlere, sizin çıkarınıza ve tüm Sırbistan vatandaşlarının çıkarına çalıştığımı söyleyecek kadar cesaret ve temiz vicdana sahibim” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sırp lider, “Bizim işimiz yol, hastane, kreş ve okul yapmak ve biz bunu yapmaya devam edeceğiz, bundan daha önemli hiçbir şey yok” diye kaydetti.

İki ülke lideri, Novi Pazar ziyareti kapsamında, yerel yöneticilerle işbirliği ve altyapı konularını görüşüyor. Ayrıca Yeni Pazar Belediyesi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasındaki işbirliğiyle ilgili anlaşmanın imzalanması planlanıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!