SON DAKİKA

"Erdoğan'ın 'Sorunlu' dediği belediyelerle ilgili süreç, kasım ayında tamamlanacak"

Ankara, Balıkesir ve Bursa Büyükşehir Belediye başkanlarının ismi geçiyor

Bu haber 14 Ekim 2017 - 11:25 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, son iki günkü açıklamalarıyla, “Kadir Topbaş nezaketi” içinde görevlerini bırakmalarını istediği belediye başkanları için geri sayımın başladığı iddia edildi. 

Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün haberi aynen şöyle:

AKP MYK’nın Erdoğan başkanlığında gerçekleşen önceki günkü toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. AKP kaynaklarından edinilen  bilgilere göre toplantıda, değiştirilmesi düşünülen belediye başkanlarıyla ilgili süreçteki son durum, CHP’nin, “laikliğe aykırı” teziyle yoğun şekilde eleştirdiği müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenleme başta olmak üzere Meclis’in öncelikli gündemi ve kongre süreci ele alındı.  

İlk etapta ve öncelikle değiştirilmesi istenen, Erdoğan’ın da, “sorunlu” olarak ifade ettiği üç başkanın durumu MYK’da da değerlendirildi. Erdoğan’ın, “ısrar etmedi” dediği NiğdeBelediye Başkanı’nın kısa süre içinde istifasını açıklayacağı ifade edilirken, kamuoyunda ve parti içinde tartışma konusu olan Ankara, Balıkesir ve Bursa Büyükşehir Belediye başkanlarıyle ilgili sürecin “ekim sonu, kasım başı gibi tamamlanacağı” ifade edildi. Erdoğan’ın, “gereğini yapmamaları” ihtimaline karşı da, “istifa etmezlerse karşımıza alır konuşuruz” dediği öne sürüldü. MYK’da değiştirilmesine gerek görülecek diğer büyükşehir belediye başkanları olursa, bunlarla ilgili sürecin de yıl sonuna kadar  bitirilmesi öngörüldü. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu arada Erdoğan’ın önceki günkü ve dünkü, belediye başkanlarıyla ilgili değişim talebine yönelik net açıklamalarını, sorunlu başkanların, “bize istifa et denmedi, net mesaj verilmedi” söylemine karşı yaptığı ifade edildi.     

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!