SON DAKİKA

ERDOĞAN’I ÜZECEK ANKET: AKP VE MHP’NİN OYLARI ERİYOR

Area Araştırma’nın Aralık 2020 tarihli “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması” yayınlandı. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’na destek oranı 38.3 olarak ölçüldü. Katılımcılara seçimler ve gündeme dair sorular soruldu.

Bu haber 19 Aralık 2020 - 16:48 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusunu yanıtlayan katılımcılar yüzde 38.3 Cumhur ittifakı, yüzde 25.7 Millet ittifakı, yüzde 8 HDP, yüzde 4.8 diğer ve yüzde 23.2 kararsız dedi. 
 
Kararsızlar dağıtıldıktan sonra bu oranlar şöyle oldu; 49.9 Cumhur ittifakı, yüzde 33.5 Millet ittifakı, yüzde 10.4 HDP, yüzde 6.8 diğer.

HALK GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM İSTİYOR

“Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusuna katılımcıların yanıtı yüzde 42.1 ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olurken, yüzde 46.9 ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem oldu. 

Kararsızların oranı dağıtıldığında Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 52,7, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 47,3. 

Erken genel seçime ihtiyaç olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 46 oldu. Erken seçime “hayır” diyenlerin oranı ise yüzde 50. 

“Sizce, Türkiye’nin yeni bir siyasi partiye / partilere ihtiyacı var mıdır?” sorusuna katılımcıların yüzde 43.9’u “evet” derken, yüzde 52.6’sı “hayır” yanıtını verdi. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!