Erdoğan ve Bahçeli İstemişti! YKS’de Baraj Puanları Düştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin taleplerinin ardından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) YKS’de baraj puanlarını düşürdü. Erdoğan, kararı sosyal medya hesabından duyurdu.

Erdoğan ve Bahçeli İstemişti! YKS’de Baraj Puanları Düştü
Yayınlama: 10.08.2021
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçten hafta katıldığı canlı yayında üniversite sınavına giren ve 180 puan barajının altında kalan gençlere bir şans verilmesi için çalışma yapılmasını istedi.

YÖK konuyla ilgili çalışmalarını tamamlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. 

Erdoğan da yaptığı açıklamada, “Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.

Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.

Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

BAHÇELİ DE İSTEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de dün sosyal medya hesabından barajın düşürülmesine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. “Bizim bu konudaki görüş ve teklifimiz çok açıktır” diyen Bahçeli, salgın kaynaklı olarak genel başarı düzeyinin düştüğünü, barajın belirli ölçülerde aşağı çekilmesinin yüzbinlerce gencin tercih yapmasına imkân tanıyacağını kaydetmişti. Bahçeli, “TYT baraj puanının 140’a, AYT baraj puanının da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir. Üniversiteye girmek için mücadele eden, ama salgın gibi mücbir ve zecri hallerden dolayı hedeflediği puanları elde edemeyen gençlerimize sahip çıkalım” demişti.

Geçen yıl, 4 yıllık bölümler için 180 puan olan baraj benzeri gerekçelerle 170’e düşürülerek binlerce öğrencinin tercih yapmasına imkân sağlanmıştı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı