SON DAKİKA

Erdoğan: Tüm zamanların rekorunu kırmış olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki Ticaret Odası’nda ‘Ankara’nın En’leri Ödül Töreni’nde konuştu.

Bu haber 27 Kasım 2017 - 21:25 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki Ticaret Odası’nda ‘Ankara’nın En’leri Ödül Töreni’nde konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘SÖMÜRGE DÜZENİ BİR GÜN ÇÖKECEK’

 • Balkanlar’da, Kuzey Afrika’da ecdadımızın eserleri var. Ancak bu eserleri koruyamadılar. Aliya İzzetbegoviç ölümünden önce bana şöyle dedi. “Evladım burası Evlad-ı Fatihan’dır”.
 • Balkanları fetheden ecdadımız buraları elde edilen zenginlikleri başka bir yere taşımamıştır. Balkanlarda tarumar olmuş yerleri köprüleri camileri yeniden ihya ettik.
 • İstanbul’u fetheden ecdadımız Ayasofya’yı yıkmayı aklından geçirmemiştir. Bunun yerine çok daha büyük çok daha görkemli eserler inşa etmiştir. Fener balat arasında demir kilise vardır. O kiliseyi biz ihya ettik. Öyle zannediyorum bu ay içinde Bulgaristan başbakanı ile birlikte açılışını yapacağız. Biz buyuz ya. Bizim farkımız bu. ‘Parasını ver de yapalım’ yok. Biz yaptık.
 • Belki zahirde doğal kaynak ya da sömürgecilik sayesinde kalkınanların gerisinde kalmış gibi gözükebiliriz. Ama aslında fersah fersah ilerideyiz. O kaynaklar bir gün bitecek. Sömürge düzeni bir gün çökecek.

‘1 DOLARIN 7500 LİRAYA ÇIKTIĞI GÜNLERİ NEDEN KONUŞMUYORSUNUZ’

 • ‘Döviz 3 kuruş yükseldi, akaryakıt 2 kuruş arttı’ diye karalar bağlayanlar, 15 yıl öncesini bilmeyenler olabilir. 1 doların 7.500 liraya çıktığı günleri neden konuşmuyorsunuz. Şu anda biz güçlüyüz.
 • Ülkemizin toplam milli gelirini 236 milyar dolardan aldık. Şu anda 853 milyar dolara çıkardık. Az bir gayretle 1 trilyon dolara ulaşabiliriz. Hedef o. Bunu sizlerle beraber yapacağız.
 • Bu yıl ilk iki çeyrekte yüzde 5.2’yi yakaladık. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte çok daha büyük oranlar bekliyoruz. 2017 büyümesinin, yüzde 6’dan fazla muhtemelen yüzde 7 civarı olması kimseyi şaşırtmayacaktır.

‘KADIN VE GENÇLERİN İŞGÜCÜNE KATILIMI ÖYLE YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞTI Kİ İŞSİZLİK ORANINI HEDEFLEDİĞİMİZ DÜZEYE ÇIKARAMADIK’

 • 2005 başında istihdam 6 milyonlardan bugün 28 milyon 100 milyona çıktı. Peki ‘işsizlik oranımız neden çift haneli rakamlarda geziyor’ diyenleriniz olabilir. Kadınların ve gençlerin işgücüne katılımı öyle yüksek seviyelere ulaştı ki işsizlik oranını hedeflediğimiz düzeye çıkaramadık. Kadınların ve gençlerin işgücüne katılımının yükselmesi bizi daha da güçlü kılar. Bizim görevimiz, daha çok istihdam sağlayacak politikalar geliştirmek.
 • Sanıyorum yıl bittiğinde yatırımlarda tüm zamanların rekorunu kırmış olacağız. İnşallah az bir gayretle 1 trilyon dolara ulaşacak durumdayız. Ülkemiz ekonomisinin bir gecede yerle yeksan olduğu günlerden biz buralara geldik. Şimdi birkaç temel veri ile geçtiğimiz 15 yılda ülkemizin nereden nereye geldiğini hatırlatmak istiyorum. 2003-2016 yılları arasında yüzde 5.7 büyüdü. Gelişmekte olan ülkeler arasında en başta yer alıyoruz. Sanıyorum yıl bittiğinde yatırımlarda tüm zamanların rekorunu kırmış olacağız. İnşallah az bir gayretle 1 trilyon dolara ulaşacak durumdayız. Bunları sizlerle beraber yaptık ve sizlerle beraber yapmaya devam edeceğiz kişi başına milli gelirimiz şimdi 11 bin dolar. Nereden nereye. Milli gelire göre dünyanın 13. büyük ekonomisine sahibiz. Elhamdülillah. Hedefimiz 10 büyük ekonomisi arasına girmek. Bunun için mevcut durumuzu ikiye katlamak yeterli olacak.
 • 2023 yılına kadar 65 yeni organize sanayi bölgesi kurarak, sadece buralarda 1 milyon ilave istihdam hedefliyoruz. Şu anda sayıları 800’e ulaşmış olan AR-GE araştırma geliştirme ve tasarım merkezlerinin sayısını önümüzdeki yıl sonuna kadar 1200’e ulaştırarak, istihdamın niteliğini de yükseltiyoruz.

BİRİLERİNİN FAİZ ANLAYIŞINA KATILMIYORUM’

 • Turizmde de aleyhimizde yürütülen kampanyalara rağmen hamdolsun kayıplarımızı önemli oranda telafi ettik. Turizm gelirinde 20 milyar doları geride bıraktığımız bir dönemden geçtik.
 • Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Faizler, benim ekonomide en çok muzdarip olduğum alanı oluşturuyor. Katılmıyorum ben, birilerinin faizdeki anlayışına katılmıyorum. Yok ‘borçlarımız var, para bulmamız gerekiyor.’ O bakımdan yüksek faizle borçlanmamız lazım görüşlerine katılmıyorum. En güvenli olan yer neresiyse vatandaş gelir, parasını oraya verir. Yapılan onca ihanete rağmen halen dimdik ayakta bir Türkiye ve Türkiye ekonomisi vardır.

‘O ÇILGIN PROJELERLE YOLUMUZA DEVAM’

 • Şimdi aynen o dev çılgın projelerle yolumuza devam. İstanbul’da Kanal İstanbul proje itibariyle şu anda bitme noktasına geldi ihale aşamasında. Ankaramızda da benzer projelerle hep konuşulan mesafe alınmayan Fuar Alanı meselesini de inşallah bu dönemde bitireceğiz. Hiç gecikmeden bunu aldığım söz arkadaşlardan 1 yıl içerisinde bu Fuar Alanı’nın bitirilmesidir. Bu Fuar Alanı Ankara’ya çok ciddi bir renklilik katacaktır. Akyurt fakir kalmayacak oraya da zengin bir proje gelecektir.
 • Bu milletin mayası sağlam olduğu gibi ihanet tohumları da bizde kök salamaz. Milletimiz kimin ne olduğunu bir bakışta anlar. İnşallah şimdi aynen o dev projelerle, o çılgın projelerle yolumuza devam.
 • Ne terör örgütleriyle dize getiriliriz ne silah gibi kullanılan ekonomik şantajlara boyun eğeriz ne kirli operasyonlara eyvallah ederiz. Tarih boyunca bu millete kefen biçenin sonu, hep hüsran olmuştur. Şimdi de öyle olacak. Tarih boyunca bu millete kefen biçenin sonu hep hüsran olmuştur, şimdi de öyle oalcak. Dışarıdan saldırmayı göze alamayanların içeriden devşirdiklerinin sonu da hüsran olmuştur.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!