SON DAKİKA

Erdoğan: İstihbaratın başı devletin başına birinci derecede bağlı olmalıdır

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan ve NTV televizyonunda yayınlanan programda Cumhurbaşkanı Erdoğan gazeteci Oğuz Haksever’in sorularını yanıtlıyor.

Bu haber 28 Ağustos 2017 - 22:06 'de eklendi. 70

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan ve NTV televizyonunda yayınlanan programda Cumhurbaşkanı Erdoğan gazeteci Oğuz Haksever’in sorularını yanıtlıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

 • Çankaya’da başlayıp Beştepe’de devam eden süreç, neler yapmak istediğimizin adımıdır. Biz Çankaya’ya geldiğimizde personelimin yerleştirileceği yerlerin olmadığını gördük. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı makamı için olur şey değildi. Değişimin adımlarını zaten Başbakanlığım döneminde atmıştık fakat kimseyle paylaşmamıştık. Cumhurbaşkanlığı görevi layık görüldükten sonra bu mekanda bütün personelimizin mekanı mevcut. Bundan sonra üretim var.
 • Muhtarlarımızla, bilim adamlarımızla bir araya gelebiliyoruz. Hepsinden öte, 5 milyon cilt kitabın olacağı Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi inşa ediliyor. 2019’a yetiştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir, buna yakışan neyse bunu yapmamız gerekiyordu.
 • Çankaya’da harekat merkezi yoktu, Beştepe’de bunu yaptık. Burası 24 saat çalışıyor. Hangi bakanlıkta ne oldu? Hepsi anında bu bilgileri geçerler. Tüm Türkiye’yi bu merkezden izleriz. 81 ilin valileriyle bu merkezden bilgi alırız. Burası harekat merkezidir.

‘TEK TABANCA ÇALIŞMIYORUZ, ÇİFT TABANCA ÇALIŞIYORUZ’

 • Eşimle beraber birçok konuda istişare imkanımız olduğu gibi, eşimin özellikle birçok bakanlıklarımıza bağlı kurumlarımızın düzenlediği toplantılara da protokol konuşmacısı olarak katılmak suretiyle katkıda bulunmak ve sinerji meydana getirmek gayreti içerisinde. Tek tabanca çalışmıyoruz, çift tabanca çalışıyoruz, o da bizler gibi çalışıyor.

‘KHK’LAR İHTİYAÇTAN DOĞAN ADIMLARDIR’

 • KHK’lar ihtiyaçtan doğan atılmış adımlardır. Bunlar durup dururken olmuyor. Şu anda bu söylediğiniz milletvekilleri ile alakalı konular noktasında bizim hızla mesafe almamız lazım, adımlar atmamız lazım. Şu anda Ankara başkentimiz, parlamento burada. Bunların farklı yerlerde devam etmesinden ise Ankara’da sürdürmenin çok daha isabetli olacağı kanısına varılmıştır. Burada bu adımın atılması Başsavcılık, Ağır Ceza tarafından bunun yürütülmesi çok daha isabetli olacağı kanısına varılmıştır. Ana muhalefetin de kendisine bir yol bulması lazım. Yaptıklarıyla sadece suyu bulandırıyor.
 • (MİT Müsteşarlığı’yla ilgili düzenlemede ‘kişiye göre yapıldığı’ iddiası) Şunu bilmemiz lazım. Devletin başı, istihbaratta en önemli bilgileri alması gereken değil midir? İstihbaratın başı devletin başına birinci derecede bağlı olmazsa harekat kabiliyetini bu devlet kaybeder. Bunun olmaması için istihbarat birinci dereceden ona sorumlu olması gerekir. Büyük devletlerin hepsinde istihbaratlar direkt devletin başına bağlı. MİT’in bundan sonra güçlenerek devam etmesi gerekiyor.
 • Binali Bey’le belediyeden beri beraberiz. Birçok önemli adımı beraber attık ve başarı grafiğinde hepsini beraber yazdık. Rabbim bu birlikteliğimizi çok daha büyük hedeflere ulaşmak suretiyle daim kılsın diye dua ediyorum.

‘ÇANAKKALE’YE GİDENLER VOTKA MI DERSİNİZ, ŞARAP MI DERSİNİZ…’

  • Gencine güvenmeyen geleceğin Türkiye’sini kuramaz. Bu millet Fatih Sultan Mehmet’le bunun en güzel örneğini vermiş. Bir çağı kapatıp bir çağı açmış, yaş 19-20. Demek ki olabiliyor. Ben gençliğimize güveniyorum. Biz seçilme yaşını 30’dan 25’e sonra 18’e indirdik. Seçme hakkı veriyorsun seçilme hakkı vermiyorsun. Zor olan seçmektir. Zor olanı veriyorsun da kolay olanı niye vermiyorsun? Bizim gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerek. Onları hayat ile buluşturarak geleceğe hazırlamak gerek. Malazgirt’te 50 bini aşkın genç geldi. Çanakkale’ye gidenler votka mı dersiniz şarap mı dersiniz bunu konuşurken bizim gençlerimiz tek bayrak tek millet tek vatan dedi.

  PUTİN’LE BEŞTEPE’DE POZ

  • (Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Külliye’de çektirdiği fotoğraf) Putin, ‘burada bana da bir oda verseniz’ latifesi yaptı. Külliyeyi görünce, ‘Büyük devlet olmanın işareti işte bu eserdir’ dedi. Orada ben Sayın Putin’e büyük devlet olmanın gereği olan Külliye’mizi gösteriyorum. Kremlin Sarayı’nı biliyorsunuz. O da büyük bir devlet olmanın işaretidir. İçinde kaybolursunuz öyle bir yer. Biz Külliye’yi yaptık ana muhalefetin başındaki zat bunu hazmedemedi.

  KATAR KRİZİ

  • Önümüzde Kurban Bayramı var. Artık körfezde bu sıkıntı bitsin. Bunu bir kenara koyalım ve aydınlık ufka hep birlikte bakalım. Müslümanların bu dünyada birbiriyle uğraşmaya ne zamanı ne vakti olamaz. Biz birbirimizi sevmekle emrolunmuşuz.

  ‘NETANYAHU BUNA SAYGI DUYMAK ZORUNDA’

  • Ben bu iş tamamen bitti noktasında değilim. Her an nerede nasıl patlak verir bilemem. Başta Netanyahu olmak üzere artık şunu bilmemiz lazım. Bu Harem-i Şerif, üç dinin saygın mekanıdır. Buraya kimse kalkıp da benimdir Müslümanlar giremez diyemez ve bu düşünülemez. Bu bizim ilk kıblemiz. Bu sebeple de çok büyük öneme haiz. Burada Netahyahu o farklı bakışlarını bir kenara koyarak buraya saygı duymak zorunda. Biz ülkemizde tüm güvenlik güçlerimizle buraları emniyet altında tutuyoruz. Ecdadımızdan böyle gördük ve dinimizin emridir. Bunu da kendilerinden özellikle bekliyoruz.

    "Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

    "NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

    PH ANDROİD UYGULAMASI

    PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

    En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

    Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

    Google Play'den alın