SON DAKİKA

ERDOĞAN DESTEKÇİSİ PİRUZ DİLENÇİ’YE CEVAP

Bu haber 12 Temmuz 2017 - 23:57 'de eklendi. Son Güncelleme16 Temmuz 2017 - 17:52
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Gazeteci-yazar, “Uğur Mumcu’dan Sonra Rabıta” kitabının yazarı ve parlamentohaber.com Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Hakkı Kahveci, CAMAH (Güney Azerbaycan Azadlık Hareketi) lideri Piruz Dilençi‘yi sosyal medya hesabı üzerinden çok sert dille eleştirdi.

Dilençi, geçtiğimiz aylarda Erdoğan’ın Fars Şovenizmi açıklamalarını desteklemiş, 2016’da yaptığı sosyal medya paylaşımlarında, İran ordusundaki Azeri kökenli askerlere seslenerek “Olası bir İran-Türkiye savaşında Türk askerine teslim olun.” demişti. Diençi’nin bu sözleri, İran ile Türkiye arasında savaş çığırtkanlığı olarak yorumlanmıştı.

Dilençi bununla da yetinmemiş, “İran’ın bölünmesi çok yakın” türü açıklamalarda bulunmuştu. Dilençi’nin fikirleri, bölücü terörden çok çekmiş Türk Milleti içinden destek bulamıyor.

Soruşturmacı gazeteci Hakkı Kahveci, Facebook hesabı üzerinden Piruz Dilençi’yi çok sert bir dille tenkit etti. Kahveci, Dilençi için, “Bundan sonra Türki’yim diyen, fakat TC vatandaşı olmayan herkesin sınırdışı edilmesi için, her programda hatırlatma yapacağım.” dedi.

Bir başka paylaşımında Kahveci, “Piruz Dilençi, bu yaptığını, Azerbaycan’a giremediğin gibi, bu ülkeyi terk ederek ödeyeceksin. Çok yakında!” diyor.

PİRUZ DİLENÇİ KİMDİR

Temeli 1991 yılında atılmış CAMAH’ın esas öncülerinden biri olarak, 1999 yılına kadar bu örgüte başkanlık etmiştir. 1999 yılında Tebriz’de isyanın dalgaları genişledikten sonra Piruz Dilenci, CAMAH Merkezi Komite başkanının birinci yardımcısı, aynı zamanda Bakü Komitesini Başkanı olarak atanmıştır.

Atatürk'ün Katilleri

Piruz Dilenci 2000 yılında üç bine yakın imza toplayarak, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi’nin sonraki seçimlerinde yer almak amacı ile adaylığını koymuştur. Gerekli belgelerin ve sununun sonrasında, onun adaylığı resmen kabul edilmiştir. Fakat seçimlere birkaç gün kala Merkez Seçim Komisyonu onun adaylığını iptal etmiştir.

5 Aralık 2002 tarihinde, Piruz Dilenci bir grup devlet istihbaratçısı tarafından yaşadığı apartmanın önünde alıkoyulmuştur. 21 gün gizli tutulduktan sonra, basının baskısı sonucunda, İçişleri Bakanının sözcüsü mecburen Piruz Dilenci hakkında açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Piruz Dilenci bir hafta rehin tutularak, fiziksel ve ruhsal işkenceye maruz bırakılmış ve ardından tutuklanmıştır. 38 gün hapiste sebepsiz bir şekilde tutulmuş, daha sonra ev hapsinde bulunması şartıyla serbest bırakılmıştır. Üç ay geçtikten sonra ise ev hapsi de sona ermiştir.

Güney Azerbaycan Milli Özgürlük Hareketi’nin lideri olarak, o tarihte Güney Azerbaycan’ın İran içerisinden ayrılmasını savunmuştur.

2008 yılı Mayıs ayında, Kanada hükümeti tarafından Piruz Dilenci’ye ve aile üyelerine Kanada vatandaşlığı verilmiştir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!