SON DAKİKA

Erdoğan ABD’de konuştu: Birleşmiş Milletler’in reforme edilmesi şarttır

Erdoğan, BM binasının karşısında bulunan yeni Türkevi binasının temel atma töreninde konuştu.

Bu haber 19 Eylül 2017 - 0:14 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

Erdoğan, BM binasının karşısında bulunan yeni Türkevi binasının temel atma töreninde konuştu.

Türkiye’nin, gelişen ve değişen dış politika anlayışına uygun mekanlara ihtiyacının arttığını belirten Erdoğan, New York’un pek çok uluslararası kuruluşlara ev sahipliği yaptığını, dünyanın önde gelen finans, ticaret, kültür, sanat ve diplomasi merkezlerinden birisi olduğunu, dolayısıyla hedeflerine uygun mekan ihtiyacının en çok hissedildiği yerlerin başında da bu şehrin geldiğini söyledi.

‘ASIL OLAN BM’NİN YAPISI ÜZERİNDEKİ REFORMDUR’

Erdoğan, BM teşkilatının tüm eksiklerine rağmen dünyada herkesin sesini duyurabildiği, sorunlarını ve çözüm önerilerini gündeme getirebildiği yegane küresel çatı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ancak dünya artık Birleşmiş Milletlerin kurulduğu dönemdeki dünya değildir. İkinci Dünya Savaşı artık gerilerde kaldı ve o dönemdeki beş ülkenin daimi üyeliğiyle geleceğe yürümek, bu adaletle bağdaşır bir durum değildir, dünya barışını da sağlamaya yönelik bir yapı asla değil. Ülke sayısı misliyle artarken, tehditler de biçim ve ölçek de artık değişmiştir.

Bu tehditlerle mücadele için yeni yöntemler geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Birleşmiş Milletler’in, değişen şartlara ayak uydurmak için reforme edilmesi şarttır. Örneğin bu yılki gündemde reform var ama bu reform yine bizim anladığımız bir manada bir reform değil. Asıl olan Birleşmiş Milletler’in yapısı üzerindeki reformdur. Bu reform gerçekleşmediği sürece sağlıklı bir Birleşmiş Milletler yapısı veya çalışması görmek de mümkün değildir.”

Türkiye’nin, kurucu üyesi olduğu BM’nin ihtilafların önlenmesi ve çözümü, barışı koruma faaliyetleri, kalkınma ve insani yardımlar gibi çalışmalarına önemli katkılarda bulunduğuna işaret eden Erdoğan, bölgesel merkez olma yolunda hızla ilerleyen “İstanbul’un aynı zamanda BM Merkezi olmasını” teklif ettiklerini anımsattı.

‘ETKİN DİPLOMASİYİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerine de değinerek, bunun demokrasinin ve kalkınma standartlarını yükseltmenin yanında, ülkenin kendi coğrafyasına ve dünyaya yaptığı katkıları da güçlendireceğini söyledi.

İnsanın girişimci ruhu ve insani değerler üzerinde inşa ettikleri dış politikanın bu konuda güçlü bir altyapı sunduğunu vurgulayan Erdoğan, “BM ve diğer çok taraflı örgütler nezdinde yürüttüğümüz etkin diplomasiyi güçlendirmek istiyoruz. Yeni Türkevi binası, dünyanın en önemli diplomatik merkezlerinden birisi olan New York’ta, dış politika hedeflerimizi hayata geçirmemizi kolaylaştıracaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin kaleme aldığı mektubu özel bir kapsülün içinde temele yerleştirdi.

Açılışa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik etti.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play